• Krotoszyn
  • wtorek, 20 luty 2018 08:55
  •   1071

Ulica Gajowa

Ulica Gajowa
Ulica Gajowa © Sebastian Kalak

W naszym cyklu „Krotoszyńskie ulice” jedziemy ulicą Gajową.

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Podróż rozpoczynamy od szańca pamięci żołnierzy 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, który znajduje się na rozwidleniu opisywanej ulicy z Bolewskiego. Szerzej o nim piszemy poniżej tekstu.

Jadąc w głąb lasu miejskiego, po prawej stronie mijamy Zakład Zieleni „Marszałek”, który zajmuje się pielęgnacją ogrodów i sprzedażą wszelkich roślinek. Poruszając się tą ulicą po przejechaniu blisko 3 kilometrów dojedziemy do Helenopolu – osady leśnej. W pobliżu znajdują się: Studnia Świętego Marcina i rezerwat przyrody Buczyna-Helenopol. Ulicę Gajową zamieszkuje obecnie 3 mieszkańców Krotoszyna i należy do Rady Osiedla nr 2.

CIEKAWOSTKI
Owy szaniec upamiętnia bohaterskie zmagania żołnierzy 56 PP z hitlerowską najeźdźcą w obronie Krotoszyna w lesie miejskim 1 września 1939 r. pod dowództwem płk Wojciecha Jana Tyczyńskiego siłami I batalionu prowadził walki z niemieckim II batalionem 183 pułku Landwehry. Obronę Krotoszyna wspierał ogniem swej artylerii (2 haubice 100 m i 2 armaty 75 mm) pociąg pancerny „Poznańczyk”. W całodziennej walce Niemcy ponieśli duże straty, a do Krotoszyna weszli dopiero 3 września. Następnie 56. Pułk wziął udział w bitwie nad Bzurą i w obronie Stolicy. Generał Juliusz Rómmel, dowódca Armii „Warszawa” nazwał pułk krotoszyńskim „najdzielniejszym z dzielnych”.
Budowę szańca rozpoczęto 24 września 2004 r. po uroczystości patriotyczno-religijnej w ramach obchodów rocznicy kampanii wrześniowej. Każdego przechodnia uprasza się, by rzucił kamień na szaniec w celu oddania hołdu obrońcom ojczyzny z 1939 r. – synom ziemi krotoszyńskiej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)