• Sulmierzyce
  • piątek, 31 styczeń 2020 11:15
  •   786

Burmistrz wydał decyzję, ale jak mówi, to formalność

Burmistrz wydał decyzję, ale jak mówi, to formalność
Burmistrz wydał decyzję, ale jak mówi, to formalność © archiwum

Chlewnia i biogazownia stanąć mają przy ulicy Kaliskiej w Sulmierzycach. Nic nie wskazuje na to, że inwestycja, której przeciwstawiają się mieszkańcy, zostanie zablokowana.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Inwestor – Duda Holding – ma już wszelkie pozwolenia. Kilkanaście dni temu decyzję środowiskową dla biogazowi wydał włodarz miasta. – Była to administracyjna formalność – mówi Dariusz Dębicki (50 l.), burmistrz Sulmierzyc. I wyjaśnia – RDOŚ, sanepid i wody polskie wydały w tej sprawie opinię, iż nie ma potrzeby sporządzania przez inwestora żadnej dokumentacji środowiskowej, gdyż taki raport został już wykonany przy okazji budowy chlewni, a biogazownia jest jej częścią integralną, do tego przyjazną środowisku. Jeśli zaś chodzi o samą chlewnię obecnie wykonywane są tzw. odwierty i na ich podstawie oraz wyników geologicznych sporządzona będzie dokumentacja hydrogeologiczna. Określi ona wielkość zasobów wody i ewentualny możliwy jej pobór.

No i pojawia się pytanie – czy chlewnia będzie czerpać wodę z sieci miejskiej? Owszem, ale tylko w celach socjalnych. – Po to robią odwierty, żeby z innego źródła czerpać wodę do celów przemysłowych, bo my nie jesteśmy w stanie wyprodukować im tyle wody do celów przemysłowych, ile będą potrzebowali – tłumaczy Dariusz Dębicki (50 l.). Co potwierdził szef ZUK zwracając uwagę, że pobór przemysłowy chlewni mógłby stanowić nawet 75% obecnego zużycia wody przez miasto. – Nasze pozwolenie na pobór wody wynosi 30 m3 na godzinę, co daje 132 tys. m3 zużytej wody rocznie – wyliczał Arkadiusz Koprowski. Na co radna Karolina Zaborek – Kulawska (40 l.) zapytała krótko. – Czy z punktu widzenia poboru wody można uznać, że populacja 3 700 loch (na tyle przewidziana jest planowana do budowy chlewnia – przyp. red.) – to tak jakby się do miasta wprowadziło 3 700 mieszkańców? Szef ZUK tego nie potwierdził. – Nie jestem rolnikiem, więc nie wiem ile wody potrzebuje locha. Natomiast średnio na mieszkańca naszego miasta miesięcznie przypadło około 2,4 m3 zużytej wody – skwitował Koprowski.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.