JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 842.
  • wtorek, 11 grudzień 2012 11:02

Ogród zimą

Ogród zimą

Zima – pora spoczynku dla roślin i ogrodnika, ale nie należy ulegać złudzeniu, że ogród zapadł w sen zimowy. Zimą ogród co najwyżej drzemie, ogrodnik też musi się raz po raz zbudzić ze snu i popracować w ogrodzie. 

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Niebezpieczeństwa czyhające na rośliny w zimie to przede wszystkim przemarzanie. W pogodny, słoneczny dzień i mroźną noc może dojść do oparzeń słonecznych i pęknięć kory. Na skutek obfitych opadów śniegu może też dojść do połamania gałęzi drzew i krzewów. 


Odpowiednio skomponowano ogród dobrze wygląda o każdej porze roku.
Prace niezbędne do wykonania zimą to przede wszystkim dbanie o zabezpieczenie roślin przed zimnem i wiatrem. Najodpowiedniejsza pora na te prace to początek kalendarzowej zimy. Należy systematycznie odśnieżać i strzepywać nadmiar śniegu z gałęzi. Co prawda zaśnieżone gałęzie sosny lub innego iglaka wyglądają pięknie, ale zbytnie obciążenie może doprowadzić do uszkodzeń, a nawet złamań. W czasie odwilży warto sprawdzić i poprawić ochronę roślin oraz stan ogrodzenia, by nie dochodziło do wizyt zwierząt, które obgryzają korę drzew. 

Grudzień w ogrodzie 

Jeśli spadnie śnieg, to najlepiej tak go odgarniać, aby więcej było go pod krzewami i drzewami oraz w miejscach, gdzie zimują byliny. Gdy opady śniegu są mocne, a śnieg mokry i ciężki to najlepiej strząsać go z gałęzi, aby się nie połamały. W czasie odwilży można wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew oraz podciąć dzikie odrosty drzew owocowych: jabłoni, grusz i śliw. Pod koniec grudnia rozpoczyna się bielenie drzew owocowych. Zabieg ten ma na celu zapobieżenie pękaniu kory pod wpływem niskiej temperatury.

 

Dekoracje w grudniu
Trwałą dekoracją ogrodu na początku zimy może być kapusta ozdobna, która dobrze wygląda nawet przy przymrozkach. Efektownie wyglądają krzewy ostrokrzewu o błyszczących liściach i czerwonych owocach, niewysokie krzaczki golterii gęsto obsypane kulistymi, czerwonymi owocami i rokitnik zwyczajny „obklejony” drobnymi pomarańczowymi owocami. Dobrze w śniegu wyglądają też owoce dzikiej róży i róży pomarszczonej oraz berberysów, czy kwiatostany traw ozdobnych..
W grudniu na ogródku raczej nic nie kwitnie, ale na pociechę mamy kwiaty doniczkowe - wiele z nich pięknie rozkwita w okresie zimowym. Przykładem może być zygokaktus, cyklamen perski, hipeastrum, azalia indyjska, wilczomlecz lśniący, guzmania czy kalanchoe. Od jesieni do późnej wiosny kwitnie tez wiele odmian storczyków.

   

 

Styczeń w ogrodzie 
Najlepszy dla roślin z naszej strefy klimatycznej jest mroźny styczeń, ponieważ są one nastawione na zimowy spoczynek. Niektóre rośliny potrzebują mrozu, aby wykiełkować; np. pierwiosnki. Wysiać je należy do skrzynek, przycisnąć nasiona do podłoża aby nie wymyła ich woda i wystawić na zewnątrz. Jeśli wystąpią obfite opady śniegu należy regularnie usuwać śnieg z drzew i krzewów aby nie dopuścić do uszkodzeń spowodowanych nadmiernym obciążeniem. Z ziemi śniegu nie należy usuwać, gdyż chroni przed zimnem. Styczeń to odpowiedni czas na przeprowadzenie zabiegu bielenia drzew, który zapobiega pękaniu kory na pniach. Przyczyną pękania kory jest silne nagrzewanie się pni w ciągu dnia (zwłaszcza w słoneczne dni), a następnie schładzanie w nocy. Tak gwałtowne zmiany temperatury powodują naprzemienne rozszerzanie i kurczenie się tkanki kory a w rezultacie tworzenie się podłużnych pęknięć. 

 

Dekoracje w styczniu
Pod koniec stycznia może zakwitnąć w ogrodzie ciemiernik biały - roślina alpejska, która nie boi się chłodu ani śniegu. Ciemierniki należy posadzić w miejscu zacisznym i niezbyt słonecznym w glebie bogatej w wapno, wilgotnej i gliniastej. Z krzewów w styczniu zakwitają delikatnie pachnące oczary o kwiatach przypominających pędzelki. 

 

   

 

Publikacja:
opublikowano w Dom i Ogród
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.