• piątek, 07 wrzesień 2018 08:32

Sygnały niewyraźnego widzenia

Sygnały niewyraźnego widzenia
Sygnały niewyraźnego widzenia © archiwum

Dzieci nie zawsze sygnalizują, że widzą niewyraźnie. Rodzice powinni zwracać uwagę na pewne charakterystyczne symptomy w zachowaniu sowich pociech, które sygnalizują, że mogą one mieć wadę wzroku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wczesne wykrycie problemu jest bardzo ważne, gdyż powala na szybkie rozpoczęcie leczenie i zapobieganie dalszemu pogłębianiu się wady wzroku. Dziecko może cierpieć na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm.

To charakterystyczne zachowanie dziecka z krótkowzrocznością. Malcy robią tak, patrząc na przedmiot leżący w dalszej odległości. Mogą też nagle siadać bliżej telewizora lub przybliża do oczu rzeczy, które chcą dokładnie obejrzeć. Z kolei dzieci z dalekowzrocznością wszystko od siebie oddalają. Niechętnie sięgają po książki, puzzle czy łamigłówki. Często skarżą się na bóle głowy. Zarówno krótkowidz, jak i dalekowidz może zacząć mieć gorsze oceny w szkole, bo jeden nie widzi tego, co jest na tablicy, a drugi tego, co znajduje się w podręcznikach.

Jeśli dziecko skarży się, że pieką je oczy i boli głowa, to może być oznaka astygmatyzmu. Woda ta zniekształca lub zamazuje widzenie zarówno obiektów znajdujących się blisko, jak i daleko. Częste przecieranie oczu też powinno zwrócić naszą uwagę, gdyż astygmatyzm zaburza widzenie w taki sposób, jakby widziało się przez mgłę. Dziecko, patrząc na coś, zazwyczaj przekrzywia głowę, by wyraźniej zobaczyć zaburzony obraz.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.