• środa, 15 czerwiec 2016 08:37

Uwaga na kleszcze!

Uwaga na kleszcze!
Uwaga na kleszcze! © archiwum

Kleszcze są nosicielami, pierwotniaków i bakterii, które powodują choroby. Zagrożeni są nie tylko ludzie, ale także zwierzęta.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kleszcz czyha na ofiary nie tylko w lesie, ale także w trawie na skwerach, w ogrodach, ogródkach działkowych i parkach. Ugryzienie kleszcza może być przyczyną bardzo groźnych chorób, m.in. babeszjozy. Dlatego po każdym spacerze oglądamy skórę psa. Im szybciej zauważymy kleszcza, tym szybciej możemy go usunąć, a dzięki zminimalizujemy ryzyko wystąpienia choroby.

Usuwając pasożyta, nie stosujemy żadnych środków chemicznych, nie smarujemy go niczym, ponieważ zwiększa to ryzyko narażenia pupila. Chwytamy kleszcze pęsetą lub specjalnym urządzeniem, które można kupić w aptece i wyjmujemy delikatnym, ale zdecydowanym ruchem. Ważne, aby usunąć pasożyta w całości. Miejsce po kleszczu można zdezynfekować. Zawsze z uwagą obserwujemy psa przez kilka dni. Babeszjoza rozpoczyna się na ogół kilka dni po kontakcie z zarażonym kleszczem. Gdy pojawią się pierwsze obawy, pies jest już bardzo chory. Zwierzę jest apetyczne, osowiałe, nie chce jeść i ma wysoką gorączkę. Po kolejnych kilku dniach zmienia się zabarwienie jego moczu – staje się ciemno żółty, a nawet brunatny. Nieleczona babeszjoza kończy się śmiercią zwierzęcia. Pamiętajmy, że przechorowanie babeszjozy nie sprawia, że pies staje się na nią odporny!

Najlepiej chronić naszego pupila przed ukąszeniem kleszcza za pomocą odpowiedniego środka, np. tabletek, sprayów, płynów, obroży.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.