• Kraj

Czad zabija podstępnie

Można się przed tym uchronić, instalując czujniki
Można się przed tym uchronić, instalując czujniki Można się przed tym uchronić, instalując czujniki © archiwum

Czad, czyli tlenek węgla, to groźny dla naszego zdrowia związek chemiczny. Zabija podstępnie, bo nie ani koloru, ani zapachu, więc nie czujemy go w powietrzu. Warto więc zainstalować czujki tlenku węgla.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Czad powstaje, Gdy paliwo – gaz, drewno, olej, benzyna, nafta, węgiel i inne – niedokładnie się spala. Dzieje się tak, gdy nie ma wystarczającego dopływu świeżego powietrza, a wraz z nim tlenu.

WPUSĆMY ŚWIEŻE POWIETRZE
Nowoczesne okna są bardzo szczelne. Jeśli zamontowaliśmy je w domu czy mieszkaniu, w którym użytkujemy urządzenia spalającego gaz, nie powinniśmy ich dokładnie zamykać. Podobnie rzecz się ma, gdy uszczelniamy okna na zimę lub gdy nasz instalacja wentylacyjna czy przewody kominowe są niedrożne. W pomieszczeniu nie ma wówczas dostatecznej wentylacji, czyli wystarczającej ilości tlenu, niezbędnego do spalania. Dlatego uchylny okno, gdy korzystamy np. z piecyka gazowego z otwartą komorą spalania, gdy gotujemy czy pieczemy. Często wietrzymy pomieszczenia i pod żadnym pozorem nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych!

Pamiętamy też o systematycznych kontrolach. Prawo wymaga, by system wentylacyjny kontrolować raz do roku, zaś kominowy (w przypadku palenia gazem) raz na 6 miesięcy. Jeśli mieszkamy w wielorodzinnym budynku, mamy obowiązek udostępnić mieszkanie do kontroli.

FACHOWIEC JEST NIEZBĘDNY
Nie wolno instalować urządzeń spalających gaz samodzielnie. Powinien to robić fachowiec, który ma specjalne uprawnienia. Podobnie jak przy naprawach i konserwacji sprzętu. Jeśli źle się poczujemy, np. mamy duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, czujemy osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania, to znaczy, że w powietrzu znajduje się tlenek węgla. Natychmiast otwórzmy okna. Warto także zasięgnąć porady lekarskiej.

PRZYDATNY CZUJNIK
Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik dymu lub czujnik tlenku węgla. Gdy usłyszymy alarm, możemy od razu odłączyć urządzenia spalające gaz, przewietrzyć mieszkanie i wezwać fachowców. Tego typu czujniki powinny znaleźć się w kuchni z kuchenką gazową, łazience z gazowym podgrzewaczem wody, w kotłowni itd. W instrukcji obsługi znajdziemy informację, w jakiej odległości od okna, kratki wentylacyjnej i urządzenia oraz na jakiej wysokości trzeba go zainstalować. Potem musimy tylko pamiętać o wymianie baterii.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)