• Kraj

Trujące spaliny

Ruch samochodowy przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza
Ruch samochodowy przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza Ruch samochodowy przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza © archiwum

Wielu z nas codziennie porusza się po mieście samochodem. W godzinach szczytu na ulicach jest tak dużo aut, że tworzą się korki. A z każdej rury wydechowej wydobywają się spaliny. Gdybyy ograniczyć ruch samochodowy, zmniejszałaby się emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W Polsce ponad połowa samochodów jeżdżących po drogach ma ponad dziesięć lat! W wielu z nich zostały usunięte filtry zbierające części najbardziej szkodliwych substancji powstających podczas pracy silnika.

CO WYDOBYWA SIĘ Z RURY
Związki emitowane przez samochody są zabójcze dla ludzi i środowiska naturalnego:
- TLENEK AZOTU – obniżają odporność organizmu, działają drażniąco na oczy i drogi oddechowe, są przyczyną astmy. Emitowane do atmosfery, wracają na ziemię w postaci kwaśnych deszczy, które niszczą rośliny.
- DWUTLENEK WĘGLA – powoduje przyspieszenie oddechu i akcji serca oraz bóle głowy,
- DWUTLENEK SIARKI – podrażnia drogi oddechowe, powodując skurcz oskrzeli. Wraca na ziemię pod postacią kwasu siarkowego, składnika kwaśnego deszczu.
- TLENEK WĘGLA – powoduje problemy oddechowe, krążeniowe, bóle i zawroty głowy, nudności oraz problemy ze wzrokiem.
- WIELOPIERŚCIENIOWE WĘGLOWODORY AROMATYCZE – są rakotwórcze.
- BENZEN – dostawszy się do organizmu człowieka, tworzy wiele bardzo groźnych toksyn, m.in. fenol. Atakuje układ krwiotwórczy, uszkadza geny. Może powodować opóźnienia w rozwoju dziecka. Jest przyczyną białaczki.
- PYŁY – podrażniają oczy, skórę i drogi oddechowe, powodują alergię, osadzają się na płucach. Niszczą rośliny. Najwięcej pyłów emitują samochody z silnikami Diesla.
- OŁÓW – niszczy układ krwiotwórczy, może być przyczyną opóźnienia w rozwoju umysłowym dzieci.
- PLATYNA – może być przyczyną uszkodzenia płodu, jest silnym alergenem, szkodliwa dla nerek.
- OZON – atakuje układ oddechowy, jest przyczyną chorób płuc, a także astmy i alergii. Powoduje zapalenie spojówek, bóle głowy.
- DIOKSYNY – powodują raka, uszkodzenia płodu i bezpłodność.

JAK PORAWIĆ SYTUACJĘ?
Samochody są odpowiedzialne za 6 do 7 proc. zanieczyszczeń tworzących smog. Próby osiągnięcia redukcji emisji szkodliwych substancji podejmowane są za pomocą różnych środków. Temu celowi służy m.in. wprowadzenie stref niskiej emisji oraz opłat za wjazd do centrum miast, czyli płatne strefy parkingowe. W ograniczeniu przepływu toksyn powietrza niebagatelną rolę odrywają pasy zieleni, będą naturalną barierą ochronną. Jednak sami kierowcy też powinni podjąć odpowiednie działania.

Zadbać o zainstalowanie w pojazdach filtrów zanieczyszczeń, korzystając  z benzyny bezołowiowej,  także pomyśleć o zapewnieniu swoim autem alternatywnych źródłem energii, np. paliwa gazowego (propan-butan). Coraz więcej też jeździ po polskich drogach pojazdów hybrydowych i elektrycznych, które są bardziej przyjazne dla środowiska.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)