• niedziela, 28 czerwiec 2015 13:19
  •   1325

Półwysep Jukatan

Półwysep Jukatan
Półwysep Jukatan © © archiwum

Podróże po Półwyspie Jukatańskim, leżącym na południowym wschodzie Meksyku, łączą się przede wszystkim z poznaniem mistycznych miejsc, odkryciem tajemnic wielkich cywilizacji i ich historii, podziwianiem sztuki i rzemiosła naszych przodków. W różnych miejscach można odkryć tu pozostałości po prekolumbijskich kulturach, zaczynając od wielkich metropolii, a kończąc nawet na najbardziej dzikich terenach dżungli.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jukatan, dzięki swojemu zróżnicowaniu ma do zaoferowania nieskończoną ilość atrakcji, zarówno do wielbicieli sportu i plażowania, jak i dla miłośników zwiedzania. Wśród nich warto wymienić choćby dżunglę jukatańską, w której sercu usytuowane są małe wioski Majów czy morskie kąpiele i nurkowanie na rafach koralowych w tajemniczych studniach wapiennych zwanych cenotes. Cenote, mająca połączenie z podziemnymi zasobami wód gruntowych, powstaje w miejscu występowania wapiennych skał. Woda w niej jest niezwykle przejrzysta, dlatego z łatwością można dostrzec, co się znajduje się na dnie – zawdzięcza to podłożu wapiennemu, stanowiącemu naturalny filtr. Do najpopularniejszych studni, które są dostępne dla turystów należą: Cenote lk Kil oraz Cenote de Dzitnup, położone niedaleko słynnego kompleksu Chichen Itza. Warto podkreślić, że temperatura wody w cenotes jest zawsze taka sama i wynosi 23 °C.

Najsłynniejszą budowlą półwyspu jest Chichen Itza – jedna z najbardziej znanych piramid świata. Powstała w drugiej połowie X w. bądź w połowie II w., ale w jej wnętrzu archeolodzy odkryli pozostałości podobnej piramidy zbudowanej sto lat wcześniej. Jedną z jej niezwykłych cech są schody na wszystkich stronach (zwykle budowano jej w tylko z jednego boku), mające po 91 stopni, co po dodaniu jednego stopnia prowadzącego do wnętrza świątyni daje liczbę 365, czyli liczbę dni w roku. Dziewięć tarasów zdobią identyczne motywy meandrów, najprawdopodobniej symbolizujące wijącego się węża. Świątynia stojąca na szczycie piramidy jest bowiem poświęcona Kukulkanowia, czyli słynnemu Pierzastemu Wężowi, którego Aztecy zwali Quetzalcoatlem. Kolejną atrakcję jest miasto Coba, które okres swojej świetności przeżywało w latach 600-900 n.e. Zajmowało ono powierzchnię 50 km2, a zamieszkane było przez 40 000 osób. Z kolei Tulum to miasto-państwo Majów położone na klifie z widokiem na Morze Karaibskie. „Zama” to pierwsza nazwa tego miejsca, oznaczająca świt, brzask bądź poranek. Nazwa, jaką się dziś posługujemy, czyli Tulum, nadana została przez Hiszpanów. Tłumaczona jest jako „mur” lub „palisady” i po raz pierwszy była wspomniana przez Juana Diaza de Grijalva w 1518 roku. Hiszpanie byli pod wielkim wrażeniem, kiedy ujrzeli to miasto obwarowane murem, chroniącym piękne kolorowe (czerwone, żółte, niebieski, zielone) budynki.

Meksyk to piękne miejsce i na pewno warto je zobaczyć. Rajskie plaże Jukatanu, tajemniczy świat Majów, niesamowita Kryształowa Jaskinia i najwyższy most świata to tylko niektóre z największych atrakcji Meksyku. Ten kraj na długo pozostaje w pamięci, nie tylko z powodu pięknych zabytków, ale również niezwykle przyjaznych mieszkańców, których można spotkać na każdym kroku, a także pysznej kuchni.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.