• Kraj
  • sobota, 08 lipiec 2017 10:05
  •   543

Będzie trudniej o 500+

Sejm przyjął zmiany w ustawie o sztandarowym programie PiS
Sejm przyjął zmiany w ustawie o sztandarowym programie PiS Sejm przyjął zmiany w ustawie o sztandarowym programie PiS © archiwum

Posłowie zaostrzyli w piątek przepisy dotyczące 500 plus. Przed przyznaniem świadczenia od października urzędnicy będą uważnie przeglądać wnioski m.in. od samotnych rodziców, przedsiębiorców, osób, które deklarują, że zmniejszono im pensje.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zmiany wprowadzono po to, by utrudnić wyłudzanie pieniędzy przeznaczonych na pomoc z rządowego programu. Dziś zdarza się, że pieniądze trafią nie tam, gdzie powinny. Są przypadki zaniżania dochodów, umawiania się z pracodawcą, że część wynagrodzenia wypłaca jest „pod stołem”. Resort otrzymuje sygnały, że z pomocy korzystają matki, które oszukują, że samotnie wychowują dziecko. Po 500 plus zgłaszają się też osoby, które nie mieszkają w Polsce. To będzie teraz dokładnie prześwietlane przez urzędy. Główne zasady pozostają jak dotąd, a więc pomoc przysługuje nad drugie i kolejne dzieci.

W przypadku pierwszego obowiązują kryteria dochodowe (800 zł i 1 200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Ale uwaga! W tegorocznym wniosku będzie brany pod uwagę PIT za 2016 roku (poprzednio obowiązywało zeznanie podatkowe za 2014 r.). Wnioski będą przyjmowane od sierpnia i należy je składać w tych urzędach, gdzie robiliśmy to poprzednio.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)