• Kraj
  • czwartek, 13 wrzesień 2018 09:42
  •   530

Sprawdź, czy stracisz 500+

Sprawdź, czy stracisz 500+
Sprawdź, czy stracisz 500+ © archiwum

Wielu rodziców samotnie wychowujących dzieci boi się, że z powodu podniesienia płacy minimalnej o 150 zł straci w przyszłym roku prawo do 500 plus, bo minimalnie przekroczy próg dochodowy. Resort rodziny uspokaja, że ci, którzy mają już przyznane świadczenie 500 plus, mogą spać spokojnie, bo w tym roku bierze się pod uwagę zarobki z 2017 roku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Płaca minimalna od stycznia wzrośnie do 2 250 zł, czyli o 150 zł. Ta podwyżka dramatycznie wpłynie na sytuację samotnych rodziców z pensją minimalną. Od stycznia zarobią 1 634 zł na rękę – o 17 zł za dużo, żeby dostawać 500 plus. Wszystko przez kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, które wynosi 800 zł netto za osobę. Po podwyżce dochód samotnej matki i jej dziecka wzrośnie o 817 zł – wypadną więc z programu. Nie stanie się to jednak automatycznie. Gminy pod uwagę biorą bowiem dochód z poprzedniego roku – nowa stawka najniższej pensji pozbawi samotnych rodziców 500 plus dopiero w połowie 2020 r. Rząd powinien więc znaleźć szybko jakieś rozwiązanie.

– Obecnie nie ma takiego problemu. Podwyżka minimalnej pensji od początku 2019 roku nikogo nie pozbawi świadczeń – zapewnia Bartosz Marczuk (44 l.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Eksperci alarmują jednak, że program trzeba poprawić, aby każda podwyżka płacy minimalnej nie pozbawiała świadczenia samotnych rodziców. – Trzeba albo zlikwidować kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, albo przynajmniej wprowadzić zasadę „złotówkę za złotówkę” – uważa Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)