• Kraj
  • czwartek, 03 styczeń 2019 09:39
  •   134

500+ zachęca do pracy

Sondaż dotyczy kluczowego rządowego programu
Sondaż dotyczy kluczowego rządowego programu Sondaż dotyczy kluczowego rządowego programu © archiwum

Według analiz Głównego Urzędu Statystycznego program 500 plus zachęca Polaków do znalezienia i podjęcia zatrudnienia – poinformowała wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

GUS zapytał 300 tys. osób o to, jak pobieranie pieniędzy z programu 500 plus wpłynęło na ich życie zawodowe. 76 tys. badanych stwierdziło, że dzięki pobieranemu świadczeniu zaczęło pracę, natomiast 75 tys. zaczęło jej szukać. 33 tys. pobierających 500 plus zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. przestało go poszukiwać. Do tych analiz sceptycznie podchodzą eksperci. – Dlaczego fakt, że ktoś otrzymuje 500 czy 1 000 zł, miałby skłonić go do szukania pracy? Gdyby nie dostał tych pieniędzy, to nie rozglądałby się za zajęciem? Przecież to nielogiczne – skomentowała Iga Magda, ekonomistka ze Szkoły Głównej Handlowej.

– Choć od jakiegoś czasu było wiadomo, że program miał wpływ na życie zawodowe około 300 tys. osób, to nikomu nie przyszło do głowy, że sporą część tej grupy pieniędzy zachęciły do podjęcia zatrudnienia. To jest przełom w ocenie – stwierdziłam z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (64 l.).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)