• piątek, 05 kwiecień 2019 10:06

Esencja brytyjskiego humoru

Esencja brytyjskiego humoru
Esencja brytyjskiego humoru © archiwum

Czego Polacy mogą uczyć się od Brytyjczyków? Jak śmiać się z samych siebie. Udowodnili to w komedii „Co ludzie powiedzą?”, która mimo upływu lat wciąż bawi do łez.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Obowiązkowa filiżanka herbaty, wszędobylskie kwieciste wzory i damy w kapeluszach – ten serial to prawdziwa Anglia w pigułce. Po mistrzowsku wyśmiewa stereotypy krążące ma temat Wyspiarzy. Choć od premiery serialu minęło już prawie 30 lat, jego humor ani trochę się nie zestarzał.

Tytuł odzwierciedla największe obawy głównej bohaterki, która żyje na pokaz. Hiacynta Bucket (Patricia Routledge) jest uosobieniem wielu wad Brytyjczyków, którym przypisuje się często sztywne maniery i flegmatyczne upodobnienie. Hiacynta wkłada wiele wysiłku w to, aby sprawiać wrażenie bogatszej niż jest w rzeczywistości, że przynależy do wszystkich sfer i nieustanie wszystkich poucza, jak być prawdziwą damą.

Jej oczekiwania nie wytrzymują jednak konfrontacji z brutalną rzeczywistością, co często prowadzi do zabawnych sytuacji, a wszystko przez jej rodzinę, której daleko do ideału. Zastraszony mąż Ryszard (Clive Swift) zrobi wszystko, aby mieć święty spokój, za to jej trzy siostry nieustanie wpadają w kłopoty, przynosząc Hiacyncie powód do wstydu. Róża (Shirley Stelfox) ma skłonność do romansowania z niewłaściwymi mężczyznami, zaś Stokrotka (Judy Cornwell) mieszka w biednej dzielnicy u boku męża nieroba. Jedyną siostrą Violetta (Anna Dawson), która bogato wyszła za mąż. Hiacynta stara się jednak ukryć przed wszystkimi, że jej majętny szwagier jest także transwestytą.

Serial przestał być emitowany w 1995 r., ale jego fanów ucieszy wiadomość, że dwa lata temu ci sami twórcy wskrzesili postać Hiacynty w nowym serialu „Young Hiacynth”, ukazującym jej losy jako 19-letniej dziewczyny, w którym pojawili się też inni bohaterowie. Na razie jednak nie wiadomo, czy zobaczymy go także w polskiej telewizji.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)