• Kraj
  • czwartek, 29 listopad 2018 09:43
  •   108

Zwolnienia lekarskie przez internet

Pacjenci nie muszą sie martwić, jeśli dostaną L4 na papierze
Pacjenci nie muszą sie martwić, jeśli dostaną L4 na papierze Pacjenci nie muszą sie martwić, jeśli dostaną L4 na papierze © archiwum

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przechodzą do historii. Lekarze będzie mógł wystawić L4 tylko w formie elektronicznej. Prawie połowa medyków nie jest jednak do tego przygotowana. Będą nadal wystawiać papierowe dokumenty. Pacjenci już teraz martwią się, czy będą one honorowane.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Reforma zwolnień lekarskich już za pasem, a lekarze chcą przesunięcia terminu wejścia w życie. ZUS jest jednak nieugięty i odpowiada, że nie ma odwrotu. Od 1 grudnia medykom nie będzie wolno wypisywać papierowych zwolnień lekarskich, a ci zapowiadają, że będą korzystać z dotychczasowych druków albo wypisywać zwolnienia na zwykłych kartkach papieru. ZUS podkreśla, że papierowe L4 będzie honorował tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy nie będzie prądu.

Czy pacjenci już teraz powinni się bać, że pracodawca nie uzna im papierowego L4 i wezwie do pracy? – Doradzam zachowania spokoju. Chory pracownik, który jest niezdolny do pracy i przysługuje mu zwolnienie lekarskie, nie jest stroną w sporze między ZUS a lekarzami. Nie może więc ponosić odpowiedzialności za zaistniały bałagan. Bez względu na to, w jakiej formie lekarz wystawi mu zwolnienie lekarskie, powinien postępować tak jak dotychczas. Należy powiadomić pracodawcę o chorobie, a papierowe zwolnienie dostarczyć mu w ciągu siedmiu dni – radzi Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy. Ewentualne kłopoty może mieć natomiast pracodawca, gdy będzie się rozliczał z tego zwolnienia z ZUS. Zakład może uznać, że papierowe zwolnienie jest nieważne i upomnieć się o składki ubezpieczeniowe nieodprowadzane podczas choroby pracownika.

ZUS zapowiada, że ma plac B i jest gotowy na różne scenariusze, które mogą się pojawić po 1 grudnia, ale ich nie ujawnia. Na razie wiadomo, że informację o zwolnieniu lekarskim będzie przesyłał pracownikowi i pracodawcy SMS.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)