Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Kraj
  • piątek, 23 luty 2018 10:06
  •   239

Więcej bezpłatnych leków dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia wydłuża listę o środki przeciwzakrzepowe i na cukrzycę
Ministerstwo Zdrowia wydłuża listę o środki przeciwzakrzepowe i na cukrzycę Ministerstwo Zdrowia wydłuża listę o środki przeciwzakrzepowe i na cukrzycę © 123rf

Dobre wieści dla seniorów! Na marcowej liście leków 75 plus pojawią się nowe popularne leki, stosowane w leczeniu cukrzycy i profilaktyce udarów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jest szansa, że po kolejnej wizycie w aptece w kieszeniach seniorów zostanie trochę więcej pieniędzy. Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie projekt nowej listy leków 75 plus, która zacznie obowiązywać od 1 marca. Są na niej nowe leki.

Lista będzie tym razem wydłużona o substancje, które wchodzą w skład wielu leków popularnych wśród osób po 75. roku życia. Znajdą się na niej leki przeciwzakrzepowe, istotne zwłaszcza dla pacjentów zagrożonych ryzykiem udaru. Na listę wprowadzone zostaną także nowe doustne leki przeciwcukrzycowe, co z pewnością spowoduje odciążenie budżetu pacjentów. – Trzeba pamiętać, że ludzie po 75. roku życia nie chorują na wiek, tylko na wiele chorób, które są z nim związane, a coraz częściej jest to właśnie cukrzyca – podkreśla Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Seniorzy po marcowej liście 75 plus nie powinni się jednak spodziewać się zbyt wiele. W sumie w zależności od tego, na jakie schorzenia cierpi dany pacjent, finansowa ulga wyniesie od kilku do kilkunastu złotych.

Przypomnijmy, bezpłatne leki seniorów są tylko te medykamenty, które minister zdrowia uwzględnił na specjalnym wykazie, który zmieniany jest co dwa miesiące. W tym roku Ministerstwo Zdrowia ma do wydania na leki dla seniorów 643 mln zł, czyli o ponad 100 mln zł więcej niż w 2017 r.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)