• wtorek, 04 wrzesień 2018 10:54
  •   434

Senior też może – czyli seks po 60-tce

Senior też może – czyli seks po 60-tce
Senior też może – czyli seks po 60-tce © archiwum

Wiele osób zakłada, że życie intymne i seks – zarezerwowane są wyłączne dla ludzi młodych. No maksymalnie dla osób w wieku „50+”, bo później rzekomo nie wypada. Oczywiście z racji wieku. Nic bardziej mylnego – zaznaczają specjaliści.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Okazuje się bowiem, że seks po 60. również istnieje i ma się dobrze. Z dwóch powodów, daje seniorom nie tylko przyjemność i to w dojrzałym wydaniu, ale także dobrze wpływa na zdrowie. Oczywiście aktywność seksualna z wiekiem spada. Ma na to wpływ wiele czynników. W przypadku mężczyzn częstym powodem spadku libido jest przemęczenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, przebyte i nabyte choroby. Nie bez znaczenia jest także dieta. – Jeśli mężczyzna przez całe życie spożywał dużo tłustych potraw, nie stronił od alkoholu, to w podeszłym wieku, jego aktywność seksualna w dużym stopniu wygaśnie – wskazują specjaliści.

W przypadku kobiet, jednym z powodów braku zainteresowania współżyciem, może być zachowanie równowagi hormonalnej, np. menopauzą. Ten okres wiąże się z występowaniem wielu nieprzyjemnych objawów m.in. wahaniami nastroju, potliwością, suchością pochwy czy spadkiem libido ogólnie. Ponadto w zdecydowanie większym stopniu, jak w przypadku mężczyzn, wpływ na jakość życia seksualnego u kobiety, ma sytuacja w związku. Więc panowie, dbajmy o swoje partnerki. – Długie przerwy w kontaktach intymnych nie sprzyjają poprawnie jakości życia seksualnego. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, seniorzy powinni uprawiać seks bardzo często, nawet codziennie – zachęcają fachowcy.

Specjaliści nie mają wątpliwości – aktywne życie seksualne świetnie wpływa na zdrowie. Również seniorów. – Badania udowodniły, że seks może działać przeciwbólowo. Stosunek przynosi efekt podobny do zażycia 2 tabletek aspiryny. Ponadto seks w podeszłym wieku chroni przed nowotworami np. rakiem prostaty i rakiem piersi – zwracają uwagę lekarze. Jeśli dodamy do tego, że poprawia także funkcjonowanie układu krążenia, wzmacnia odporność, mięśnie, pozwala utrzymać sprawność fizyczną na odpowiednim poziomie, a także zrzucić kilka zbędnych kilogramów, to trudno o lepszą rekomendację. – Regularne uprawianie seksu poprawia samopoczucie. Osoby, które nie zrezygnowały ze współżycia ze swoim partnerem są po prostu szczęśliwsze. Seks wzmacnia też poczucie bliskości. No i należy pamiętać, że rozmawiać z partnerem o swoich oczekiwaniach i pragnieniach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)