• czwartek, 27 grudzień 2018 09:55
  •   144

Coraz więcej pieniędzy na program 75 plus

Coraz więcej pieniędzy na program 75 plus
Coraz więcej pieniędzy na program 75 plus © archiwum

Ten prezent od rządu ucieszy wszystkich najstarszych Polaków. W przyszły roku do puli pieniędzy na darmowe elki 75 plus dołożone zostanie prawie 100 mln zł. Jest szansa, że na listę refundacyjną będą wchodzić nowe medykamenty, które wiekowi pacjenci dostaną za darmo.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, od ponad dwóch lat mają prawo do bezpłatnych leków. Rządowy program to realizacja przedwyborczej obietnicy Prawa i Sprawiedliwości. O ile jednak w kampanii wyborczej PiS obiecywał, że darmowe będą dla seniorów wszystkie medykamenty, o tyle w rzeczywistości do większości z nich najstarsi Polacy wciąż muszą dopłacać. Powód? Rząd przeznaczył na program zbyt mało pieniędzy.

Dla seniorów mamy jednak dobrą wiadomość. Kwota, którą rząd przeznaczy do dopłaty do leków w 2019 r., znacząco wzrośnie. Z budżetu pójdzie na ten cel ponad 730 mln zł (prawie o 100 mln zł więcej niż w 2018 r.). – To dobra wiadomość, bo większy budżet programu to więcej leków, które dla najstarszych Polaków będą za darmo. Seniorzy po skończeniu 70 lat zaczynają chorować na wiele chorób, a to bardzo obciąża ich budżet – podkreśla Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Niestety na tym dobre wiadomości się kończą. Choć wielu lekarzy i polityków apelowało o zmiany w programie, nadal bezpłatne leki będą mogli przepisywać najstarszym Polakom tylko ich lekarze rodzinni. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza takich uprawnień przyznać innym specjalistom.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)