Idź, głosuj. Sam decyduj.
Niech inni nie urządzają ci domu

Co będzie robił – robiła 21 października? Wybierał radnych doi miast, gmin, powiatów i sejmików. Będziesz decydował – kto będzie wójtem, burmistrzem, prezydentem. I pamiętaj – jak już zdecydujesz – to właśnie oni będą rządzić naszymi małymi ojczyznami przez pięć lat. To jedna z nowości po zmianach w ordynacji wyborczej, bo dotąd kadencja samorządów trwała cztery lata. I jeszcze jedna zmiana – wprowadzono dwukadencyjność dla gospodarzy miast i gmin. W praktyce oznacza to, że ta sama osoba będzie mogła rządzić w fotelu wójta, burmistrza czy prezydenta tylko razy z rzędu. Do wyborów zostało nam tylko 7 tygodni. Ile sloganów i obietnic usłyszysz drogi wyborco, ile wyborczej kiełbasy zjesz? Z doświadczenia wiemy, że wszystko popłynie szerokim strumieniem. Ale nie to jest ważne. Ważne jest, żebyś w końcu wybrał, poszedł do urn, postawił krzyżyk i miał przekonanie, że to ty zdecydowałeś. Nie politycy, nie Twój sąsiad – tylko ty sam. Pytasz – dlaczego to tak istotne? Pójdę – czy nie pójdę – kogoś wybiorą. Owszem – wybiorą. Tylko poza tobą. A czy równie łatwo oddałbyś w ręce innych swoje życie, swoich bliskich, swój dom? Nie – to świetnie. To nie rób tego również z gminą, wioską, miastem w którym mieszkasz. Idź, zagłosuj, wybierz.

  • Sulmierzyce
  • wtorek, 23 październik 2018 11:56
  •   318

Dariusz Dębicki burmistrzem Sulmierzyc

Dariusz Dębicki burmistrzem Sulmierzyc
Dariusz Dębicki burmistrzem Sulmierzyc © archiwum

Porażkę i to sromotną zaliczył Daniel Kulawski. Chciał być burmistrzem Grodu Sulimira. To było jego trzecie podejście. I znowu – wolą wyborców – nieudane. Znowu pokonał go Dariusz Dębicki. Obecny włodarz miasta zdobył prawie 1 000 głosów więcej. Fotel utrzymał, ale rada została odświeżona.

Do trzech razy sztuka – głosi stare porzekadło. No i były trzy starcia Daniela Kulawskiego z Dariuszem Dębickim. Dwa lata temu w wyborach uzupełniających najpierw w pierwszej, potem, w drugiej tirze. W ostatnią niedzielę wystarczyło tylko jedno podejście. I nastąpił pogrom – jak mówią surowi komentatorzy sceny samorządowej. Dębicki zdobył aż 1 211 głosów a jego rywal lewie 283. Różnica -  928 głosów. To zaś oznacza, że starającego się o reelekcję reprezentanta PSL-u poparło ponad 80% głosujących. To najlepszy wynik w powiecie.

To jednak nie koniec złych wieści dla Daniela Kulawskiego. Fatalny wynik, jaki odnotował nie pozwoli mu także zasiąść w szeregach rajców. A tu nastąpią spore roszady. W radzie pojawi się 7 nowych twarzy – z SIO i PSL. Obie frakcje, w porównaniu z wyborami w 2014 r., powiększą swój skład osobowy o jednego radnego i w sumie będą miały 10 szabli.

Trzech swoich przedstawicieli będzie miał komitet Daniela Kulawskiego, a dwóch klub Niezależni 2018,z  której startował m.in. Adam Orzeszyński, szef dotychczasowej rady.

PODZIAŁ MANDATÓW W NOWEJ RADZIE GMINY
PSL – 7 mandatów
SIO – 3 mandaty
KWW Daniela Kulawskiego – 3 mandaty
KWW Niezależni 2018 – 2 mandaty

67,84% to frekwencja w Sulmierzycach

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)