Nie powiodło się załadowanie pliku XML.
  • Powiat krotoszyński
  • piątek, 09 marzec 2018 13:19
  •   181

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym © Izabela Bartoś

W czwartek, 1 marca w Krotoszynie odbyły się pobchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Było bardzo uroczyście.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:30 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych na ich skwerze, który znajduje się w Parku Dworcowym. Równo o godz. 12:00 odbyło się złożenie kwiatiów pod pomnikiem żołnierzy podziemia antykomunistycznego podporucznika Zygmunta Borostowskiego „Bory” w Benicach.

O tej samej godzinie odbyło się złożenie kwiatów przez delegacje władz samorządowych, organizacji, kombatantów, czy młodzieży szkolnej pod pomnikiem Poległych w Bitwie pod Benicacmi w 1946 r. na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie. Z kolei o godz. 17:00 – jak co roku – w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się Wieczornica Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podczas spotkania organizatorzy przypomnieli aktywną postać Edwarda Majewskiego od zamordowania, którego mija równe w tym roku 70 lat. Później zaprezentowany został skład i struktura Podziemia Harcerskiego „Zawisza” z terenu powiatu krotoszyńskiego. W latach 1945-47 na terenie Koźmina działała organizacja pn. Podziemie Harcerskie „Zawisza”. Inicjatorem powstania i organizatorem jednostki był 16-letni Henryk Juskowiak, a pierwszymi członkami: Stefan Bodyl, Henryk Kempa, Edward Majewski, Stanisław Stachowski i Sylwester Szczepaniak.

W styczniu 1946 r. szefem został najstarszy – 18-letni  Edward Majewski, a jego zastępcą był Sylwester Szczepaniak, a dowódcą drużyny – Henryk Juskowiak. Członkowie jednostki zostali aresztowani pod koniec 1947 r. przez miejscowe siły UB. Wojskowy Sąd Rejnowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Koźminie skazał 21-letniego Edwarda Majewskiego na karę śmierci, którą wykonano 18 stycznia 1948 r. w więzieniu sądowym w Krotoszynie, a 19-letniego Sylwestra Szczepaniaka mimo, że również skazano na śmierć, ułaskawił prezydent Bolesław Bierut i skazany został na dożywocie. Wyszedł z więzienia w 1956 r.

Oprawę artystyczną wieczornicy przygotowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie pod kierunkiem pani Małgorzaty Witczak. Po spotkaniu uczestnicy udali się pod dawny areszt śledczy przy ul. Henryka Sienkiewicza by złożył hołd Żołnierzom Wyklętym.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)