• Sulmierzyce
  • środa, 21 listopad 2018 11:09
  •   82

Wieczór Andrzejkowy w Sulmierzycach

Wieczór Andrzejkowy w Sulmierzycach
Wieczór Andrzejkowy w Sulmierzycach © Sebastian Kalak

W sobotę, 17 listopada, w sali Sulmierzyckiego Domu Kultury odbył się Wieczorem Andrzejkowy. Zabawa była bardzo udana, a goście roztańczeni i zadowoleni.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ta wyjątkowa impreza zorganizowana została przez stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi z Sulmierzyc. Była to okazja do wspólnego świętowania, a wieczór uświetnił występ muzycznego zespołu X-Dance. Nie brakowało miłej zabawy i wspólnej integracji, a na imprezę przybyło sporo mieszkańców tego miasta.

Choć kalendarzowo Andrzejki wypadają dopiero w nocy z 29 na 30 listopada, to sulmierzyczanie postanowili obchodzić to święto nieco wcześniej. Zabawa była bardzo udana, a goście roztańczeni i zadowoleni. Andrzejki to stary zwyczaj organizowany w wigilię świętego Andrzeja, który jest patronem państw, m.in. Szkocji, Grecji czy Rosji. Z resztą w tym pierwszym jest to święto narodowe.

W Polsce zwyczaj znany jest od połowy XVI w. Początkowo ceremonie przygotowywane były dla niezamężnych kobiet. Tradycją jest, że podczas tego święta losuje się przedmioty, a każde z nich ma określone znaczenie. Znaną praktyką jest wylewania wosku przez ucho klucza do zimnej wody (stąd wiele symboli kluczy na sulmierzyckiej imprezie Honorowych Dawców Krwi). Wróżba dotyczyła kształtu zastygniętej masy woskowej lub cienie, który rzucała powstała z wylanego wcześniej wosku fantastyczna figura o nieokreślonym znaczeniu. Zwyczaje te z czasem znikały, ale pamięć o święcie pozostała i nadal jest kultywowana.

Andrzejki były dobrą okazją do wspólnej zabawy mieszkańców oraz wspólnej integracji. Impreza trwała do późnych godzin nocnych, a na nudę nikt nie mógł narzekać. Impreza zapewne na długo zapadnie w pamięci uczestników.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)