• Krotoszyn
  • czwartek, 03 styczeń 2019 09:51
  •   156

Rewitalizacja alei, a co będzie dalej?

Rewitalizacja alei, a co będzie dalej?
Rewitalizacja alei, a co będzie dalej? © Leszek Zdrach

Mieszkańcy miasta wciąż dopytują o rewitalizację alei Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie. Burmistrz uspokaja i twierdzi, że wszystko odbywa się zgodnie z planem.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dotychczas działania rewitalizacyjne objęły obszar Rynku, Małego Rynku z terenami przyległymi, Szkoły Podstawowej nr 1 na al. Powstańców Wielkopolskich, ulicy Kaliskiej z ulicami przyległymi. Kolejnym obszarem, do którego rewitalizacji przystąpiła gmina, jest aleja Powstańców Wielkopolskich. Powiat krotoszyński prowadzi rewitalizację Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

Rewitalizacja alei Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie prowadzona jest zgodnie z założeniami Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz na podstawie projektu budowlanego i pozwolenia na budowę wydanego w 2015 roku. Projekt został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zastosowane rozwiązania projektowe stanowią kontynuację założeń przyjętych we wspomnianej wcześniej koncepcji rewitalizacji nieruchomości i terenów w centrum Krotoszyna. – Projekt ten został również przedstawiony mieszkańcom m.in. podczas zebrania ogólnego osiedla nr 7 wiosną 2015 roku – informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

Projekt zakład utrzymanie istniejącego dotychczas układu przestrzennego alei, opierającego się na dwóch jezdniach jednokierunkowych o tej samej szerokości, spiętych w pięciu miejscach łącznikami. Zakłada tez wykonanie miejsc parkingowych po stronie północnej, trzech ciągów chodnikowych i dodatkowo ścieżki rowerowej. Środkowy pas alei przeznaczony jest na część rekreacyjną dla mieszkańców. Przewidziano tu teren zieleni niskiej z istniejącym podwójnym szpalerem drzew. Zaplanowano także tereny rekreacyjne, składające się z ciągu pieszego uzupełnionego przez ławki i zieleń niską, oraz miejsca na cele poznawcze – półkoliste place o różnej nawierzchni wyposażone w urządzenia umożliwiające poznawanie praw fizyki. We wschodniej części ciągu zaprojektowano pergolę.

Układ nawierzchni stanowi kontynuację rozwiązań zastosowanych podczas pierwszego i drugiego etapu rewitalizacji centrum miasta, zarówno w zakresie zastosowanych materiałów, jak i układu przestrzennego. – Ponadto do budowy niektórych nawierzchni wykorzystane zostaną materiały z rozbiórki dzisiejszej nawierzchni alei, pod warunkiem, ze ich stan techniczny pozwoli na ich powtórne wykorzystanie. Podobna sytuacja kostki zdemontowanej z nawierzchni Rynku, która została ułożona m.in. na ulicach: Kaszarskiej, Gołębiej, Krótkiej czy Popiełuszki – dodaje burmistrz.

Prace przy rewitalizacji alei Powstańców trwają. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością miejsce to nabierze zupełnie nowego blasku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)