• Kobylin
  • wtorek, 19 luty 2019 11:09
  •   27

Odważne plany inwestycyjne w Kobylinie

Odważne plany inwestycyjne w Kobylinie
Odważne plany inwestycyjne w Kobylinie © archiwum

Pierwsza w tym roku sesja Rady Miejskiej w Kobylinie upłynęła pod znakiem zapowiedzi dużych inwestycji gminnych oraz wejścia Starego Kobylina do programu Wielkopolska Odnowa Wsi. Głosowania radnych trwały równo godzinę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pierwsza w tym roku sesja Rady Miejska w Kobylinie odbyła się w sali przy Placu Glabera. Poprowadził ją przewodniczący Piotr Chlebowski. Program sesji nie był zbyt bogaty, o czym świadczył fakt, że trwała ona zaledwie godzinę. Pierwszym punktem bloku głosowań projektów było zgłoszenie sołectwa Stary Kobylin do programu Wielkopolska Odnowa Wsi, w całości finansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Jak zaznaczył referujący projekt stosownej uchwały sekretarz gminy Mirosław Sikora wprowadzono sformalizowane zasady uczestnictwa w programie i określono, że uczestnikami programu Wielkopolska OdNowa Wsi mogą być tylko i wyłącznie sołectwa zgłoszone wcześniej przez gminę. – Warunkiem niezbędnym jest zgłoszenie gminy do programu i to w formie specjalnej uchwały Rady Miejskiej. Wcześniej, od 2013 roku, w programie uczestniczyły wszystkie nasze sołectwa z wyjątkiem jednego. Teraz dodajemy ostatnie sołectwo, Stary Kobylin, bo taka jest wola jego mieszkańców – wyjaśnia sekretarz Sikora.

Za szalenie ważną należy uznać uchwałę, w której radni wyrazili zgodę na przeniesienie siedziby Szkoły Branżowej I stopnia oraz zmianę lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w związku z wygaszaniem działalności gimnazjum w Kobylinie. – Konieczne jest przeniesienie siedziby szkoły i zajęć szkolnych z dotychczasowej siedziby przy ul. Krotoszyńskiej 49 do nowej Siedziny przy Placu A. Glabera 3, gdzie dotychczas działała filia kobylińskiego gimnazjum – wyjaśniała insp. Sylwia Wachowiak.

Najdłuższe wystąpienie na sesji miał burmistrz gminy Tomasz Lesiński. Przypomniał on zebranym najważniejsze zadania inwestycje, które będą realizowane w tym roku budżetowym. – W tym budżecie jest zarezerwowanych 460 tys. zł na wybudowanie sieci kanalizacyjnej w Smolicach i Długołęce. Koszt to 3 mln zł. Długołęka jest już cała skanalizowana, a prace trwają w Smolicach. Budowa kanalizacji będzie realizowana wspólnie z EkoSiódemką w formie „pół na pół”. Wydamy 500 tys. zł. Rozpoczęła się też budowa przedszkola w Smolicach. Koszt to 1,39 mln zł. I etap ma zakończyć się 25 października – mówi Tomasz Lesiński, włodarz Kobylina.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)