• Krotoszyn
  • środa, 03 październik 2018 09:49
  •   432

Fara stara się o tytuł bazyliki mniejszej

Fara stara się o tytuł bazyliki mniejszej
Fara stara się o tytuł bazyliki mniejszej © archiwum

Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie wydała okazały album prezentujący „dzieje i piękno tej najważniejszej budowli sakralnej miasta Krotoszyn” – jak napisał w przedmowie kaliski biskup ks. Edward Janiak.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wydawnictwo jest zbiorem wysokiej jakości zdjęć przedstawiających świątynie od środka, jak i na zewnątrz. Zgodnie z przyjętą konwencją przytoczone w nim teksty są krótkie i jedynie sygnalizują niezwykłe bogactwo kościoła. Wielu zapoznając się z treścią albumu, dojdzie z pewnością do wniosku, że nie były im do końca znane wartości, które kryją świątynia. Przebywają tak bardzo często, aby modlić się i uczestniczyć w Eucharystii. Widzą otaczające ich rzeźby, obrazy i ołtarze, ale właściwie nie wiedzą o nich zbyt wiele.

To pierwszy, choć nie zasadniczy cel wydawnictwa, który dostrzegam, biorąc do ręki to swoiste kompendium. Kompendium dokumentujące zabytkowe i ponad parafialne wartości kościoła ubiegające się – uwaga – o tytuł honorowy bazyliki mniejszej.

Jak poinformował ks. dr Aleksander Gendera, album trafił już do rąk wszystkich biskupów w naszej diecezji. 24 września podczas Konferencji Episkopatu Polski wydana zostanie pierwsza opinia na temat walorów kościoła.

Później petycja z wydawnictwem zostanie przesłania do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do Watykanu, gdzie po około trzech miesiącach pojęta zostanie – mamy taką nadzieję – pomyślna decyzja. Tytuł nadawany jest zazwyczaj przez papieża.

Oceniany będzie także stan techniczny zabytku, a także ponad parafialna działalność kościoła. Stąd ostatni rozdział albumu pt. „Uroczystości religijne” akcentuje wydarzenia związane z kultem bł. bp. Michała Kozala (2012), peregrynacją Krzyża Światowych Dni Młodzieży (2014) czy Diecezjalnym Kongresem Eucharystycznym (2015).

Redaktorem wydawnictwa, które posiada tłumaczenia na języki angielski i niemiecki, jest ks. Aleksander Gendera, a wśród autorów zdjęć jest Karol Gacka. Album można nabyć w biurze parafialnym w cenie 50 zł.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)