• Kobylin
  • wtorek, 29 styczeń 2019 12:31
  •   35

Spotkanie osób konsekrowanych w Kobylinie

Spotkanie osób konsekrowanych w Kobylinie
Spotkanie osób konsekrowanych w Kobylinie © Ewa Kotowska-Rasiak

Osoby konsekrowane z diecezji kaliskiej spotkały się na kolejnym dniu skupienia, który przebiegał pod hasłem „Posłani do budowania jedności wspólnoty w mocy Bożego Ducha. Duch, który jednoczy nasze wspólnoty”.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Miejscem spotkania było nowo ustanowione w grudniu ubiegłego roku Sanktuarium Matki Bożej przy Żłobku. W naszych diecezjach jest ok. 440 sióstr zakonnych w 22 zgromadzeniach żeńskich, a także 80 kapłanów zakonnych w 11 zgromadzeniach męskich.

Istotą powołania do życia konsekrowanego nie tyle jest aktywność, co tożsamość osoby konsekrowanej. Jego postawą jest powołanie do wyjątkowej więzi z Chrystusem, która wynika z naśladowania Go w najbardziej radykalny sposób, jaki jest osiągalny dla ludzi. Od początku Kościoła Bóg obdarza wybranych przez siebie ludzi powołaniem do naśladowania Chrystusa poprzez ewangeliczny radykalizm i bezinteresowną służbę zwłaszcza wobec tych, nad którymi Wcielony Syn Boży pochylał się w sposób wyjątkowy. Chodzi o ludzie ubogich, opuszczonych, skrzywdzonych i bezradnych. Jak pisał św. Jan Paweł II, „właśnie ta służba pozwala dostrzec szczególnie wyraźnie, że życie konsekrowane objawia jedność przykazania miłości – nierozerwalną więź między miłością Boga a miłością bliźniego”.

Kobylińskie spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu. Wraz z biskupem pomocniczym, ks. Łukaszem Buzunem, mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, o. Ksawery Majewski, gwardian i kustosz sanktuarium, oraz ks. Karol Gibki, kapelan biskupa.

W homilii bp Buzun wskazując na pokorę św. Jana Chrzciciela podkreślał, że osoby konsekrowane są powołane do bycia pokornymi. – Być pokornym to być człowiekiem uważanym, zauważać małe sprawy i zadania, które są właściwe. Na tym polega ćwiczenia się w cnocie pokory – powiedział.

Zaznaczył także, że każdy człowiek jest powołany do świętości. – Pokora wyrabia w nas cierpliwość, zdolność do komunikacji, zdolność do przebaczenia. To wszystko jest to, aby Chrystus w nas wzrastał. Musimy znaleźć w sobie zdolność do budowania relacji z Nim, robienia w swoim życiu miejsca na Jego obecność – przekonywał.

Stwierdził także, że naszą przewodniczką na drogach życia jest Maryja. – Niech (…) będzie bliska naszemu sercu zwłaszcza tutaj, kiedy stoi przy żłobku, a potem też stoi przy krzyżu – mówił.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)