• środa, 25 czerwiec 2014 09:27
  •   3822

Jeszcze zaskoczą polską publikę

Występ zespołu „Weekend” podczas ubiegłorocznych Dni Dobrzycy
Występ zespołu „Weekend” podczas ubiegłorocznych Dni Dobrzycy Występ zespołu „Weekend” podczas ubiegłorocznych Dni Dobrzycy © © Sebastian Kalak

Rozmawiamy z Radkiem Liszewskim, autorem przeboju „Ona tańczy dla mnie” i liderem zespołu Weekend.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

- Co się zmieniło w Twoim życiu odkąd numer „Ona Tańczy dla mnie” stał się przebojem?
Utwór "Ona tańczy dla mnie" spowodował, że grupa Weekend stała się bardzo popularną grupą nazwa jest kojarzona przez wszystkich nie tylko w kręgach tej że muzyki. Dzięki tej piosence o muzyce Disco polo zaczęło się znowu mówić głośno i otwarcie - fobie i stereotypy, które ciążyły na tym gatunku straciły na ważności, a zespół Weekend stał się ikoną sukcesu.

- Na czym polega fenomen „Ona Tańczy dla mnie”?
Na melodii, na lekkim lecz zarazem bardzo dosadnym tekście, utwór mówi o najbardziej znanym uczuciu jakie towarzyszy człowiekowi czyli o zauroczeniu, miłości czy pragnieniu bliskości drugiej osoby - a to cała tajemnica sukcesu „Ona Tańczy dla mnie”.

- Dajecie też koncerty za granicą, czy „Ona Tańczy dla mnie” doczeka się angielskiej wersji?
Tak powstała Anglojęzyczna wersja piosenki - https://www.youtube.com/watch?v=fkUZ-0LHTUY&list=PLAqdkyWVWqJKbE56iLl0LBgXWd8erPg6Y

- Podobno piosenka powstała w 15 minut. Czy to prawda?
Napisałem ją tak jak każdy kompozytor pod wpływem weny, impulsu od a do z, w ciągu jakiegoś czasu lecz nie na raty a za jednym podejściem - bo ludzie i dziennikarze źle kojarzą terminy i pojęcia - bo piosenki każdy pisze szybko tylko nad brzmieniem w studio się przesiaduje dni, tygodnie, a nawet miesiące. Kompozytor pisząc utwór przelewa na papier co mu serce rozum, dyktuje i nie trwa to długo lecz opracowanie w studio aby grało idealnie jest czasochłonne, a te 15, 30, czy 50 minut to bardziej przenośnia niż bo nikt z zegarkiem na ręku nie piszę piosenek bo to nie są zawody i tyle.

- Skąd się rodzą pomysły na teksty tak idealnych piosenek?
Jestem człowiekiem przed 40-tką i nie jedno w życiu widziałem, jakiś bagaż doświadczeń na pewno zdobyłem, troszkę fantazji, troszkę życia i stąd powstają teksty i pomysły.

- Czy według ciebie muzyka disco polo wciąż króluje?
To pytanie jest całkowicie źle postawione bo nie ma na to odpowiedzi - dla kogoś kto słucha rocka, jazzu itd muzyka disco-polo będzie obojętna, a dla sympatyka tejże muzyki będzie wszystkim.

- Czy jesteś wstanie stwierdzić, ile zespół „Weekend” zagrał swoich koncertów, w Polsce jak i zagranicą?
Nie prowadzimy statystyk, lecz wydaje mi się że przez 15 lat będą ich setki.

- Jakie macie plany muzyczne na najbliższy czas?
Nowy klip, materiał muzyczny itd.

- Nad czym aktualnie pracujecie. Czy próbujecie czymś zaskoczyć rodaków?
Nad bardzo letnim utworem - jest już gotowy - zdjęcia do klipu również są zrobione, już tylko montaż i kolejna propozycja muzyczna będzie gotowa.

- Dlaczego muzyka disco polo jest traktowana jak niszowa, a przy niej wszyscy się bawią?
Muzyka disco-polo przestaje być muzyką niszową i coraz więcej osób otwarcie przyznaje, że słucha muzyki disco-polo bez żadnych kompleksów czy wstydu także to stwierdzenie przechodzi do lamusa jak i krytyczny bezpodstawny bełkot zazdrośników o tej muzyce. Społeczeństwo dojrzało do tego aby docenić to co jest Polskie z krwi i kości to co jest nasze przeniesione w genach z Dziada Pradziada i zachwycanie się wszystkim co jest przeniesione z za oceanu staje się mniej popularne. Cieszy mnie to, że Polacy zaczęli wierzyć w siebie i doceniać to co nasze.

Grupa WEEKEND powstała w 2000 roku w Sejnach. Wokalistą oraz liderem zespołu jest Radosław Liszewski. Zespół zyskał dużą popularność dzięki piosence „Ona tańczy dla mnie”, która doczekała się licznych coverów oraz przeróbek. „Ona Tańczy dla mnie” to mega hit zespołu Weekend, który od lata ubiegłego roku jest najpopularniejszą piosenką w Polsce.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)