• piątek, 07 wrzesień 2012 06:58

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Planujecie ślub i chcecie, aby dzień uroczystości zapadł wszystkim w pamięci. Ma to być wyjątkowy i idealny czas. To wasze święto i wszystko, co związane z ceremonią zaślubin musi być odpowiednio przygotowane. Wyznaczyliście datę ślubu, zarezerwowaliście już salę weselną, wybraliście muzyka, wiecie, jak ma być przystrojony kościół i znaleźliście ślubne kreacje. Brakuje jeszcze jednej istotnej kwestii – fotograf ślubny. Jak go wybrać tak, aby zdjęcia oglądane po latach były piękną pamiątką i miłym wspomnieniem? Oto kilka rad i podpowiedzi, na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotografa ślubnego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

DECYDOWAĆ SIĘ CZY NIE?
Wiele par planując ślub ma ograniczony budżet i często szuka oszczędności. Jest to zupełnie zrozumiałe, tym bardziej, że konkurencja jest ogromna i wiele rzeczy można załatwić bądź kupić znacznie taniej. Tak więc wiele par szukając oszczędności rezygnuje z fotografa zakładając, że zdjęcia może zrobić ktoś z rodziny bądź przyjaciół. Błąd! Wasi najbliżsi podczas ceremonii i wesela mają się bawić i celebrować wasze święto, a nie biegać z aparatem. Jeśli chcecie po latach z radością usiąść i ze wzruszeniem obejrzeć pamiątkowe zdjęcia ślubne, musicie wybrać fotografa ślubnego, który zachowa w kadrze to, co dla was najcenniejsze i najpiękniejsze.

JAK WYBRAĆ IDEALNEGO FOTOGRAFA?
Od razu uprzedzamy – nie ma idealnego fotografa ślubnego. Czym więc mamy się kierować podczas poszukiwań fotografa? Myślę, że przede wszystkim własną wrażliwością. Każdy z nas ma inne potrzeby. Niekoniecznie to, co podoba się znajomym czy rodzinie musi się nam podobać. Tak samo jest ze zdjęciami. Jedni preferują reportaże czarno-białe lub w sepii, a inni bardzo kolorowe kadry. Jeszcze inni lubią mieć mocno obrobione zdjęcia w programach graficznych. Dlatego priorytetem jest ustalenie waszych oczekiwań. Bez nich ani rusz.

KIEDY REZERWOWAĆ FOTOGRAFA?
W zasadzie im wcześniej, tym lepiej. Poszukiwania fotografa, którego zdjęcia spełnią wasze oczekiwania należy rozpocząć nawet z rocznym wyprzedzeniem. Zdarza się, że niektórzy mają zarezerwowane terminy nawet dwa lata do przodu. Nie należy się jednak zbytnio stresować. Konkurencja jest dość spora, tak więc dobrego fotografa można znaleźć i zarezerwować nawet pół roku wcześniej. Pamiętajcie jednak, żeby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

GDZIE SZUKAĆ?
Zapewne pierwszą rzeczą, jaką zrobicie podczas poszukiwań jest zapytanie znajomych i rodziny, czy mogą wam kogoś polecić. Jeśli będą proponowali wam konkretnego fotografa, poproście ich o możliwość obejrzenia zdjęć, jakie im robił. Jak wspomniałam wcześniej, mamy różne gusta i niekoniecznie prezentowane zdjęcia wam się spodobają. Obecnie jest wiele możliwości poszukiwań fotografa. Jest wiele portali ślubnych, a także katalogów skupiających firmy specjalizujące się w fotografii ślubnej, takie jak FPFS (Forum Profesjonalnych Fotografów Ślubnych http://www.fpfs.pl/) czy międzynarodowe WPJA (Wedding Photojournalist Association http://www.wpja.com/). Fajną opcją są też targi ślubne, gdzie prezentowane są prace i portfolio fotografów. Tutaj na żywo możecie zobaczyć jak wyglądają albumy ślubne lub fotoksiążki. Macie też możliwość, by osobiście poznać fotografa.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE FOTOGRAFA?
Przede wszystkim warto szczegółowo przyjrzeć się jego portfolio. Praktycznie każdy fotograf ślubny ma swoją stronę internetową, na której prezentowane są galerie ze zdjęciami. Obejrzyjcie je dokładnie, zwróćcie szczególną uwagę na zdjęcia wykonane w kościele. Dobry fotograf powinien potrafić pracować w miejscach o różnym oświetleniu i wykorzystując swoje doświadczenie oraz posiadając profesjonalny sprzęt uwieczniać na fotografiach najlepsze momenty.

Inną kwestią jest wspomniany sprzęt. Jeśli fotograf ma aparat i nic poza tym, od razu skreślcie go ze swojej listy. Profesjonalista pracuje wykorzystując różnego rodzaju aparaty, obiektywy, lampy, statywy czy blendy. Warto spotkać się z kilkoma fotografami osobiście i poprosić o możliwość obejrzenia zdjęć z ostatniego ślubu w takiej formie, w jakiej oddawane są klientowi. Seria 100 – 200 zdjęć na tym samym poziomie oznacza fotografa wysokiej klasy. Rozmawiajcie, zadawajcie pytania, im więcej będziecie wiedzieć, tym łatwiej będzie wam podjąć decyzję. Rozmowa pozwala na bliższe poznanie siebie nawzajem. Im lepszy będziecie mieli kontakt, tym lepsze będą zapewne zdjęcia. Spotkanie pozwala także na sprawdzeniu czy nadajecie na „tych samych falach”, w końcu będzie on wam towarzyszył w każdej ważnej i intymnej chwili tego dnia.

JAK KSZTAŁTUJĄ SIĘ CENY?
Ceny fotografii ślubnej są bardzo różne. Wszystko zależy od waszych wymagań i oczekiwań. Niektórzy fotografowie proponują pakiety w jednej cenie obejmujące np. uroczystość zaślubin w kościele bądź USC oraz wesele do oczepin. Pakiety mogą być rozszerzone do zdjęć z przygotowań, błogosławieństwa, bądź sesji w plenerze. Fajną opcją jest też sesja narzeczeńska. W takich wypadkach przy rozszerzonym pakiecie cena automatycznie wzrasta. Dodatkowe koszty mogą obejmować odbitki, albumy dla rodziny czy fotoksiążki. Fotograf powinien indywidualnie z wami ustalić pakiet usług i koszty. Pamiętajmy, że ceny profesjonalnego sprzętu fotograficznego liczy się w dziesiątkach tysięcy złotych, dlatego usługi fotografów też są kosztowne. To, co dobre, musi kosztować. Warto więc zainwestować w zawodowca, który zna się na swojej profesji.

UMOWA I USTALANIE SZCZEGÓŁÓW
Po omówieniu i porównaniu oczekiwań warto, żebyście podpisali z fotografem umowę. Określcie w niej szczegółowo co zawiera cena, ustalcie termin wykonania usługi i oddania gotowych zdjęć. Umowa chroni zarówno was, jak i fotografa.

Zachęcam wszystkie Pary Młode do przykładania wagi do wyboru fotografa ślubnego. Na pięknej, wyjątkowej pamiątce z tego najważniejszego wydarzenia w życiu nie można oszczędzać. Lepiej jest dokładnie poszukać i być zadowolonym niż później żałować błędnego wyboru.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.