Print this page
  • piątek, 11 styczeń 2019 10:07

Kąpiele, inhalacje i płukanie solankowe

Kąpiele, inhalacje i płukanie solankowe
Kąpiele, inhalacje i płukanie solankowe © archiwum

Haloterapia, tak nazywa się leczenie z wykorzystaniem soli. Plus jest taki, że możemy ją zastosować w zaciszu naszej łazienki. Komu służy? Oto krótki poradnik.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W diecie lepiej z nią nie przesadzać. Za to w zabiegach pielęgnacyjnych i zdrowotnych można z niej swobodnie czerpać, bo korzystnie wpływa na skórę i organizm. Sód i potas w nich zawarte pomagają zwalczać cellulit, przyspiesza usuwanie toksyn i poprawia krążenie. Magnez wspiera regenerację mięśni oraz łagodzi ich ból. Wapń natomiast wzmacnia naczynia krwionośne. Poza tym, sól działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Zmiękcza też twardą wodę, zapobiegając przesuszaniu skóry.

KĄPIELE SĄ POMOCNE W LECZENIU
Najczęściej zaleca się je w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów i kręgosłupa oraz chorobach skórnych (np. łuszczycy).
Na 10 litrów wody wsyp od 100 do 300 g soli. Wannę napełnił ciepłą wodą (idealna temp. to 36-39 st. C.) i nie pluskaj się dłużej niż 15 minut, zwłaszcza, jeśli masz problemy z ciśnieniem, żylakami i pękającymi naczyniami. Działanie kąpieli możesz wzmocnić, dodając olejki eteryczne – rozgrzewające lub relaksujące.

PŁUKANKI OCZYSZCZAJĄ I NAWILŻAJĄ
Mogą być stosowane w problemach z zatokami. Oczyszczają je z nadmiernej wydzieliny. Gdy przesadzimy ze środkami donosowymi, płukanka pomoże nam odbudować śluzówkę. Jest tez skuteczna z sytuacjach, kiedy chcemy nawilżyć drogi oddechowe po długim przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach.
W aptece kupisz gotowe roztwory do płukania zatok i nosa. Możesz jednak także przygotować je w domu. Potrzebujesz do nich soli spożywczej lub morskiej i przegotowanej wody. Pół łyżeczki soli zalej ½ litra wody i wlej do butelki z dzióbkiem. Pochyl się nad umywalką i wlej roztwór do jednej dziurki, a potem do drugiej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)