• niedziela, 08 styczeń 2012 02:00

Skąd ta chrypka?

Skąd ta chrypka?

Trudności z wydobyciem głosu, drapanie w krtani i ciągłe chrząkanie najczęściej przypisuje się przeziębieniu. Tymczasem powód może być zupełnie inny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zapalanie krtani mogą wywoływać wirusy lub bakterie (wtedy pojawia się ropna wydzielina). Często powtarzająca się nieżyty mogą przerodzić się w przewlekłe zapalenie, które nieleczone bywa przyczyną stanów przedrukowych. Ale chrypka może mieć inną przyczynę.

POLIPY
Zwykle są wynikiem nadmiernego używania głosu i palenia. Polipy to najczęściej spotykane łagodne guzki krtani. Występują na jednym albo obu fałdach głosowych. Mogą doprowadzić do tzw. bezgłosu (nie jesteś w stanie wydobyć głosu). Jeśli duży polip albo tzw. uszypułowany (na nóżce) uwięźnie w głośni, może spowodować duszność! Gdy zmiany nie utrudniają oddychania, wystarczy oszczędzanie głosu, inhalacje i jonoforezy. Polipy duże i uszypułowane usuwa się za pomocą laryngoskopu.

GUZKI ŚPIEWAJĄCE
Na skutek przewlekłego stanu zapalnego albo przeciążenia głosu mogą pojawić się małe narośla, czyli guzki śpiewcze. Wówczas należy ograniczyć mówienie. Koniecznie trzeba też nauczyć się oddychania przepono-żebrowego (oszczędzającego struny głosowe). Nieleczone guzki miękkie mogą przeobrazić się w twarde, wymagające usunięcia.

O CZYM JESZCZE MOGĄ ŚWIADCZYĆ KŁOPOTY Z GŁOSEM?
– Ból i pieczenie krtani oraz uczucie przeszkody w gardle, mogą być wywołane przez chorobę refleksową przełyku. W tym schorzeniu treść żołądkowa cofa się do dolnego odcinka przełyku i gardła, podrażniając śluzówkę krtani. Stąd pieczenie i chrypka. W tej chorobie pomoże gastrolog.
– Chrypka, ciągłe pokasływanie lub chrząkanie albo nagły zanik głosu mogą być wynikiem silnego stresu albo zaburzeń nekrologicznych. Kłopoty z głosem najczęściej mijają same, gdy usunie się przyczynę nadmiernych emocji. Czasami jednak konieczna bywa pomoc neurologa lub psychiatry.
– Przyczyną obniżenia głosu i chrypki może być niedoczynność tarczycy. Wówczas trzeba odwiedzić endokrynologa.
– Czasami chrypiący głos pojawia się u kobiet po menopauzie. Jest wynikiem niedoboru estrogenów. W takim przypadku trzeba skonsultować się z ginekologiem.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.