Print this page
  • wtorek, 06 grudzień 2011 02:31

Kłopotliwe ósemki

Kłopotliwe ósemki

Zęby mądrości zazwyczaj wyrastają między 16. a 23. rokiem życia, ale mogą pojawić się później lub wcale. Od początku przysprzajają problemów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Już samo wyrzynanie się ósemek prawie nigdy nie przebiega prawidłowo. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że nie ma już na nie miejsca. Wyrastają wtedy poza łukiem, co może powodować ucisk i stłaczanie sąsiednich zębów, a w efekcie stany zapalne, bóle migrenowe lub torbiele.

SIEJĄ SPUSTOSZENIE
Zęby mądrości mają spełniać taką samą funkcję jak pozostałe żeby trzonowe, czyli przeżuwać i pozdrabniać pokarm. Jednak zazwyczaj, z powodu złego ustawienia, pozostają bezużyteczne. Co więcej, mogą zrobić niemałe spustoszenie w jamie ustnej. Położenie ósemek uniemożliwia dokładne oczyszczanie, stąd zęby te szybciej ulegają bakteriom. Próchnica w ósemkach może zaś przenosić się na zdrowe siódemki. Zęby mądrości są często przyczyną pojawienia się stanów zapalanych, szczękościsku i obrzęku.

DO WYRWANIA
Stomatolodzy zalecają usuwanie ósemek nawet, gdy nie powodują one problemów. Najlepiej zrobić to pomiędzy 14. a 22. rokiem życia, zabieg chirurgiczny jest wtedy łatwiejszy do wykonania. Na liście krajów z największą liczbą ósemek i tak przodujemy!
W większości krajów Unii Europejskiej (także u nas), ósemki są usuwane za zlecenie kas chorych, a więc bezpłatnie. Standardowo wszystkie zęby mądrości, które nie wyrosły prawidłowo do 16-18 roku życia są w krajach UE usuwane.

TUŻ PO USUNIĘCIU ZĘBÓW MĄDROŚCI:
• Nie wolno jeść produktów twardych, wymagających życia. Wskazane są tylko potrawy półpłynne (np. kasza manna, purée).
• Trzeba wykluczyć napoje z kofeiną i alkohol.
• Miejsce po zębie należy chłodzić, np. przykładając zimny kompres do policzka lub ssać kostki lodu.
• Należy powstrzymać się od czyszczenia nosa (zwiększenie ciśnienia w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)