• wtorek, 29 kwiecień 2014 05:03

Jak powstrzymać kaszel

Najczęściej jest bjawem infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej
Najczęściej jest bjawem infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej Najczęściej jest bjawem infekcji wirusowej, rzadziej bakteryjnej © © archiwum

Paradoksalnie, by powstrzymać kaszel, nie można go tłumić, bo to dzięki niemu nasz układ oddechowy może się oczyścić. A jeśli mu w tym jeszcze pomożemy obędzie się bez powikłań.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Sezon na chorowanie w pełni. Znalezienie kogoś, kto nie kaszle i nie kicha graniczy z cudem. Dlatego szczególnie teraz złapanie grypy czy przeziębienia nie jest żadną sztuką. Sztuką jest za to tak je przechorować, by na zwykłej infekcji się zakończyło. W przypadku obu tych chorób najbardziej dokuczliwy bywa kaszel, i to on najczęściej powoduje powikłania w postaci zapalenia oskrzeli i płuc. Jednak odpowiednie postępowanie może pomóc nam nie tylko nich uniknąć, ale także szybciej dobrze się poczuć.

MĘCZĄCY, ALE POŻYTECZNY
Kaszel pomaga gardłu, krtani, tchawicy oraz oskrzelom oczyścić się z wszystkiego, co się w nich znalazło (a nie jest samym powietrzem). Jest reakcją organizmu na podrażnienie lub uszkodzenie receptorów kaszlowych, które znajdują się w błonie śluzowej dróg oddechowych. Czynnikami, które najczęściej podrażniają wymienione receptory są bakterie i wirusy (zarazki uszkadzają nabłonek i odsłaniają receptory kaszlowe).

NAJPIERW SUCHY, POTEM MOKRY
Jeśli kaszlowi towarzyszy katar i stan podgorączkowy lub niewielka gorączka (do 38,5 stopni Celsjusza), to właściwie możemy mieć pewność, że to niewinna infekcja wirusowa. A z nią można poradzić sobie bez pomocy lekarza. Trzeba tylko odróżnić, jaki rodzaj kaszlu nam dokucza i do niego dostosować leczenie.
- Zwykle najpierw pojawia się kaszel suchy. Prowokuje go wydzielina śluzowa spływająca po wysuszonej śluzówce gardła – męczy on chorego około trzech dni. W przypadku suchego kaszlu poprawę przynosi przede wszystkim nawilżenie śluzówki gardła.
- Potem kaszel staje się mokry. To mement, w którym trzeba popracować nad tym, by zalegająca wydzielina stała się rzadsza i łatwiej było ją wyksztusić. To ważne, bo wilgotny, lepki śluz jest środowiskiem idealnym do rozwoju bakterii. A to stwarza ryzyko bakteryjnego nadważenia dróg oddechowych. Jeżeli więc szybko nie pozbędziemy się wydzieliny, zwykła infekcja może przekształcić się w znacznie poważniejszą i wtedy konieczne będzie podanie antybiotyku.

KIEDY TRZEBA IŚĆ DO LEKARZA?
Przychodnię na pewno trzeba odwiedzić z kaszlącym niemowlakiem. Starszaka można przytrzymywać kilka dni w domu, ale jeśli po 3 dniach objawy nie będą słabnąć, lepiej też pokazać go lekarzowi. Dorosłych zaś specjalista powinien obejrzeć, jeśli pojawią się duszności, ból w klatce piersiowej lub gdy objawy zamiast słabnąć nasilają się.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.