• sobota, 05 listopad 2011 23:18
  • 17 zdjęć

Recital fortepianowy Andrzeja Stefańskiego

Recital fortepianowy Andrzeja Stefańskiego
Recital fortepianowy Andrzeja Stefańskiego © © Sebastian Kalak

W sobotę, 5 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie odbył się pożegnalny recital fortepianowy honorowego obywatela Krotoszyna prof. Andrzeja Stefańskiego.

Na koncercie z większością dominowało pokolenie starsze, lecz nie brakowało młodego. W programie mogliśmy usłyszeć utwory m.in. Mozarta, Schumanna, Czajkowskiego, Liszta oraz Mendelssohna.

Organizatorami koncertu był Burmistrz Krotoszyna Julian Jokś oraz Stowarzyszenie „Kołłątajowców”.

Biografia
Profesor Andrzej Stefański urodził się 13 marca 1933 roku w Krotoszynie. W latach 1947-49 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie. Został wydalony ze szkoły za karykaturę dostojnika państwowego zamieszczoną w gazetce szkolnej. Uczył się w Liceum w Jarocinie, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w roku 1949 w Poznaniu, u Prof. Antoniego Karużasa.

Studia muzyczne rozpoczął w Warszawie, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Był uczniem sławnych mistrzów: Prof. Stanisława Szpinalskiego i Prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Od roku 1959 pozostał w uczelni jako nauczyciel akademicki, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Studia muzyczne poszerzał w Konserwatorium Muzycznym w Moskwie( 1966 rok) u Prof. Wery Gornostajewej, a w latach 1970-1971 na studiach w Uniwersytecie Indiana u Prof. Gyórgy Seboka.

Profesor Andrzej Stefański w licznych swych wystąpieniach i wywiadach prasowych zawsze podkreśla swój krotoszyński rodowód i przywiązanie do miasta. Stowarzyszenie Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum im. H. Kołłątaja w Krotoszynie wraz z Burmistrzem Krotoszyna uważają, że Profesor Andrzej Stefański jest godnym kandydatem do tytułu „Honorowy Obywatel Krotoszyna” i proszą Radę Miejską Krotoszyna o uchwałę w sprawie przyznania tego zaszczytu.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)