Jeden dzień z historii

20 października

Wydarzyło się 20 października

1919

Józef Piłsudski dokonał otwarcia Akademii Górniczej w Krakowie (dziś to Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica).

1930

– śmierć Józefa Klemczaka, już od lipca 1930 roku urząd burmistrza Krotoszyna sprawował jego dotychczasowy zastępca – Józef Gąsiorkiewicz.

1957

– w meczu rozegranym na Stadionie Śląskim Polska po dwóch golach Gerarda Cieślika pokonała ZSRR 2:1.

1970

– we Włoszech powstało ugrupowanie terrorystyczne „Czerwone Brygady”, które kilka lat później porwało i zabiło byłego Włoch Aldo Moro.

1976

nastoletni Diego Maradona Zadebiutował w 1. lidze. Dziesięć dni przed 16. urodzinami zagrać w barwach pierwszoligowego klubu z Buenos Aires – Argentinos Juniors. Co prawda, nie strzelił gol (zrobił to 14 listopada), ale znawcy futbolu mówili, że przyszłość będzie należeć do Maradony. 4 miesiące później Diego grał już w kadrze Argentyny. Zdobył z nią mistrzostwo świata w 1986 r.

2000

bokserski pojedynek Andrzeja Gołoty z Mikiem Tysonem. Na przełomie lat 90. i kolejnej dekady każdy wiedział, kim jest Mike Tyson – pięściarz, który słynął z potężnych ciosów, ale i gryzienia rywali. Ego pojedynek w Detroit z Andrzejem Gołotą to miało być coś! Jednak po 2. rundzie Polak zszedł z ringu, odmawiając dalszej walki. Uznano ją za niebyłą, bo… Tyson był pod wpływem marihuany.

2012

w Warszawie zmarł kompozytor i pieśniarz bard Przemysław Gintrowski, współtwórca utworu „Mury” („A my nie chcemy uciekać stąd”).

2012

w Warszawie oddano do użytku Dom Kereta, jeden z najwyższych budynków mieszkalnych na świecie (w najszerszym miejscu 152 cm, w najwęższym – 92 cm).