Jeden dzień z historii

22 kwietnia

Wydarzyło się 22 kwietnia

1920

dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Józefa Piłsudskiego Wojska Polskiego w Warszawie.

1937

w Neptune w stanie New Jersey urodził się Jack Nicholson, jeden z najwszechstronniejszych współczesnych aktorów. W swojej karierze 12 razy był nominowany do Oscara, zdobył 3 statuetki przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową. Jednak zanim zabłysnął w filmie „East Rider” (1969), już zastanawiał się nad zmianą zawodu. Zamierzał zająć się na stałe pisaniem scenariuszy. Dziś trudno byłoby sobie wyobrazić bez niego takie filmy jak „Chinatown” (1974), „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975), „Lśnienie” (1980), „Czułe słówka” (1983) czy „Lepiej być nie może” (1997). Zresztą sam Nicholson przyznał, że aktorstwo jest dla niego całym światem. – Parę razy zastanawiałem się nawet, czy nie rzucić tego wszystkiego w diabły i nie pójść na emeryturę. Ale nie – za bardzo lubię tę robotę – mówił hollywoodzki gwiazdor.

1957

w Gdańsku urodził się Donald Tusk. Współzałożyciel a także przewodniczący Platformy Obywatelskiej (2003-2014). Premier RP w latach 2007-2014. Od grudnia 2014 r. jest Przewodniczącym Rady Europejskiej.

1973

premiera filmu „Poszukiwany, poszukiwana”. Chyba cała Polska do dziś sprawdza procent cukru w cukrze i mówi tekstami z tej komedii. Nic dziwnego, film Stanisława Barei z brawurową podwójne rolą Wojciecha Pokory był wielkim hitem PRL-u. Wystąpili w nim m.in. Mieczysław Czeczkowicz i Wiesław Gołas.

2001

premiera oscarowa animacji „Shrek” w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson. A jak zobaczysz długi tunel, to nie idź w stronę światła! – radził osioł Shrekowi, gdy ten został ranny. To tylko jeden z wielu cytatów, które przeszły do języka potocznego po sukcesie „Shreka”. Jest to zasługa m.in. Bartosza Wirzbięty, który przetłumaczył dialogi, oraz aktorów dubbingujących główne postacie: Jerzego Stuhra (Osioł) i Zbigniew Zamachowski (Shrek).

2002

w warszawskiej fabryce Daewoo-FSO zawieszono produkcję poloneza. W praktyce oznaczało to jej zakończenie.