Jeden dzień z historii
29 marca
Wydarzyło się 29 marca
1848
Legion Mickiewicza. W Rzymie powstała formacja wojskowa zwana Legionem Mickiewicza, której inicjatorem był właśnie polski poeta. Jej zadaniem był udział w walce o wyzwolenie Włoch. Mickiewicz napisał dla niej program „Skład zasad, czyli symbol polityczny Polski” łączący idee chrześcijańskie i rewolucyjne. Przez szeregi Legionu przewinęło się ok. 500 ochotników, walczyli po włoskiej stronie, m.in. w sierpniu 1848 r. w bitwie z Austriakami pod Lonato nad jeziorem Garda, latem 1849 r. dwie polskie kampanie broniły republikańskiego Rzymu. W spotkaniach poprzedzających powstanie Legionu brał udział Cyprian Kamil Norwid, ale z powodu poważnych różnic ideowych z Mickiewiczem „wymazał się” z listy legionistów.
1882
w USA założono zakon Rycerzy Kolumba, największą katolicką organizację świecką o charakterze charytatywnym.
1912
wracając z wyprawy na biegun południowy, zmarł z wycieńczenia Anglik Robert Scott.
1930
premiera pierwszego polskiego filmu dźwiękowego „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Bolesława Newrolina.
1945
odwołanie ze stanowiska burmistrza Krotoszyna Kazimierza Bardońskiego i powołanie na to stanowisko Stefana Zawiei.
1952
we Wrocławiu powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych.
1959
premiera „Pół żartem, Pół serio”. Sześć nominacji do Oscarów i jedna statuetka – za kostiumy. Komedia „Pół żartem, pół serio” Billy’ego Wildera. Do dziś jest jednym z najchętniej oglądanych filmów. Tony Curtis i Jack Lemmon dali na planie popis talentu komediowego, z kolei partnerująca im w Marilyn Monroe – czarowała wdziękiem i urodą. Praca na planie z hollywoodzką seksbombą była jednak koszmarem.
1980
w Toruniu urodził się Piotr Głowacki, znany m.in. z ról w filmach „80 milionów” i „Bogowie” oraz w serialu „Na noże”.
1983
w USA wszedł do handlu pierwszy laptop.
1985
I Światowe Dni Młodzieży. Nikt nie wierzył w powodzenie tego przedsięwzięcia. Ale Jan Paweł II był nieugięty. W grudniu 1984 roku zaprosił do Rzymu młodzież z całego świata na Niedzielę Palmową w przyszłym roku. Na papieski apel odpowiedziało około 350 tysięcy młodych ludzi z blisko 70 krajów. W tym roku Świtowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca!
1994
przewodniczący Towarzystwa Brummen – Krotoszyn w Holandii – Kees van der Weerden otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Krotoszyna”.
2008
na lotniczych przejściach granicznych zaczął obowiązywać układ z Schengen.
2012
w Tokio ukończono budowę najwyższej na świecie wieży telewizyjnej, jej wysokość sięga 634 m. Dla porównania warszawski Pałac Kultury i Nauki ma 237 m wysokości.