Jeden dzień z historii
17 czerwca
Wydarzyło się 17 czerwca
1834
– w Paryżu ukazał się pierwowzór „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
1885
– do Nowego Jorku przypłynęła z Francji wykonana tam Statua Wolności. Była we fragmentach, złożono ją dopiero na miejscu.
1931
– w Ciechanowie urodził się wybitny aktor Ignacy Gogolewski, niezapomniany Antek Boryna w serialu „Chłopi”.
1972
– w Warszawie urodził się Michał Żebrowski – Jan Skrzetuski z „Ognia i mieczem”, dr Falkowicz z serialu „Na dobre i na złe”.
1972
– początek afery Watergate w USA. Ujawniono, że prezydent Richard Nixon, kandydat Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich, polecił swoim pracownikom zainstalować podsłuch w sztabie jego rywala.
2001
– zakończyła się pierwsza Polska edycja reality show „Big Brother”. W historii rodzimej telewizji „Big Brother” miał niemałe znaczenie, ponieważ jako druga produkcja typu reality show w Polsce (pierwszy był „Agent” przetarł ścieżki innym tego rodzaju programu. Początkowo koncepcja oparta na codziennym podglądaniu życiu bohaterów „domu” w Sękocinie budziła oburzenie. Z czasem jednak 1. edycja okazała się… najbardziej „niewinna”. Dlaczego tak dobrze pamiętamy pierwszego „Big Brothera”? To niewątpliwie zasługa prowadzących – Martyny Wojciechowskiej i Grzegorza Miecugowa, a także uczestników „BB”, którzy tworzyli bardzo zróżnicowaną, barwą i interesującą grupę. W jej skład wchodzili m.in.: Alicja Walczak, Monika Sewioło, Janusz Dzięcioł, Manuela Michalak, Piotr „Gulczas” Gulczyński, Klaudiusz Ševković, Piotr Lato, Małgorzata Maier, Sebastian Florek. Ponad 4,5 mln widzów codziennie śledziło życie mieszkańców domu naszpikowanego kamerami, a finał obejrzało ponad 10 mln ludzi! Zwycięzcą 1. edycji okazał się sympatyczny strażnik miejski Janusz Dzięcioł, który zdobył pół miliona złotych. Dzięki tej nagrodzie mógł wybudować dom. Prawdziwy, bez kamer Wielkiego Brata.
2004
– zmarł Jacek Kuroń – działacz i jeden z przywódców opozycji antykomunistycznej w PRL, minister pracy i pomocy społecznej w latach 1989-2001.
2022
zmarł Józef Szlachetka (1948-2022), działacz społeczny, nauczyciel i był dyrektor Szkoły Podstawowej w Orpiszewie.