Jeden dzień z historii

19 czerwca

Wydarzyło się 19 czerwca

1621

– poświęcenie kościoła św. Józefa w Poznaniu.

1900

– została zarejestrowana Fundacja Nobla. Alfred Nobel mógłby być pierwowzorem komiksowego Iron Mana, czyli biznesmena i wynalazca Tony’ego Starka. Szwedzki fundator miał bowiem opinię nieco leniwego bogacza, tymczasem pozostawił po sobie… 355 patentów. 10 dni po rejestracji Fundacji Nobla Oskar II, król Szwecji i Norwegii, zatwierdził jej powstanie.

1932

– odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego przed koszarami im. Hallera (dworcowymi), przy dzisiejszej ul. Mickiewicza w Krotoszynie.

1963

– statek kosmiczny Wostok 6 z pierwszą w historii kosmonautką Walentiną Tierieszkową na pokładzie zakończył trwający 70 godzin lot po orbicie okołoziemskiej.

1963

– rozpoczął się I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Piosenki „Rudy rydz” Haliny Majdaniec, „Autostop” i „Chłopiec z gitarą” Karin Stanek, „Pop Papugami” Czesława Niemena czy „Kochankowie z ulicy Kamiennej” zaśpiewane przez Elżbietę czyżewską – to utwory, które na I Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymały wyróżnienia. Ale to nie koniec listy hitów, jakie zostały wtedy wylansowane. Główne nagrody trafiły do rąk Ewy Demarczyk za „czarne anioły” (w konkursie zaśpiewała też m.in. „Karuzelę z madonnami”) i Bohdana Łazuki za brawurowe wykonanie „Dzisiaj, jutro, zawsze”. Teraz trudno wyobrazić sobie, żeby artyści na jednym festiwalu wyśpiewali aż tyle przebojów. Pierwsza opolska impreza trwała cztery dni, od 19 do 23 czerwca 1963 roku. W tym czasie odbyło się 15 koncertów i recitali, w których wzięło udział 102 wykonawców. Jury przewodniczył Stefan Kisielewski. Wśród prowadzących koncerty pojawili się m.in. Jacek Federowicz i Piotr Skrzynecki. Warto dodać, że jednym z pomysłodawców festiwalu był Karol Musiał, którego imieniem nazwano nagrodę w konkursie SuperPremier.

1964

– senator USA Edward M. Kennedy został ciężko ranny w katastrofie lotniczej.

1978

– w amerykańskiej prasie ukazał się pierwszy komiksowy odcinek z serii przygód kota Garfielda, autorstwa Jima Davisa.

1994

– drugie wolne wybory samorządowe do rad gmin – na czele Rady Miejskiej w Krotoszynie stanął Ryszard Belak.

2011

– pierwsze „Święto Ulicy” obchodzone na ul. Kaliskiej, organizowane co roku przez Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną.