Jeden dzień z historii

12 maja

Wydarzyło się 12 maja

1926

marszałek Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy.

1935

w Warszawie o 20:45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Twórca niepodległej Polski słynął z trafnych ocen i ciętego języka. Wystarczy przypomnieć słowa: „Racja jest jak d… Każda ma swoją”, „Umiłowanym stanem Polaków jest niezdecydowanie” czy „Siła bez wolności i sprawiedliwości jest tylko przemocą i tyranią. Sprawiedliwość i wolność bez siły jest gadulstwem i dzieciństwem”.

1937

koronacja Jerzego VI Windsora na króla Wielkiej Brytanii.

1944

oddziały 2. Korpusu Polskiego rozpoczęły szturm na Monte Casino.

1981

warszawski sąd zarejestrował Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

1983

maturzyści Grzegorz Przemyk został zatrzymany i pobity przez funkcjonariuszy MP w komisariacie przy ul. Jezuickiej w Warszawie. Dwa dni później zmarł.

1992

w Himalajach zaginęła Wanda Rutkiewicz. Mówiono o niej, że żyła od wyprawy do wyprawy – himalaizm wypełniał życie Wandy Rutkiewicz niemal w stu procentach. I pewnie dzięki temu osiągała sukcesy. Jako 1. Europejka weszła na Mount Everest (1978 r.). Była 1. kobietą na K2 (1986 r.). Zdobyła 8 z 14 ośmiotysięczników. Za jej upór w dążeniu do celu podziwiano ją nie tylko w Polsce. Urodzona w 1943 r. w Plungianach Wanda Rutkiewicz zapowiedziała się na znakomitą siatkarkę. Grała w I lidze i była wśród kandydatek do gry w reprezentacji Polski. Z siatkówką wygrały jednak góry. Kurs taternicki ukończyła w Tatrach na Hali Gąsienicowej w 1962  r. Później były Alpy, Pamir, Hindukusz i Himalaje, które przyciągały ją jak magnes. – Na tym polega pasja, że nie można się zatrzymać – mówiła. Wanda Rutkiewicz nie zdążyła zrealizować wielkiego marzenia – chciała kupić zamek w Kotlinie. Jeleniogórskiej, założyć tam muzeum wspinania i swoją bazę. Niestety, wyprawa na Kanczendzongę okazała się jej ostatnią. Zaginęła 12 maja 1992. Ciała nie odnaleziono, a 4 lata później sądownie uznano ją za zmarłą, jako datę śmierci przyjmując 13 maja 1992 r. Miała 49 lat.

1994

światowa premiera filmu „Trzy kolory. Czerwony” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

2007

odsłonięcie i poświęcenie figury Świętego Floriana na Małym Rynku w Krotoszynie.