Jeden dzień z historii

21 sierpnia

Wydarzyło się 21 sierpnia

1811

– w Reszlu została spalona na stosie ostatnia w Europie czarownica Barbara Zdunk.

1911

z Luwru skradziono obraz Leonarda da Vinci „Monsa Lisa”. Niewyobrażalne! Gioconda zniknęła z Luwru! – głosił nagłówek paryskiej gazety tuż po tym, jak odkryto zuchwałą kradzież. W ślad za złodziejami ruszyło 60 śledczych, a Luwar, skąd skradziono słynne dzieło Leonarda da Vinci, na tydzień zamknięto. Dopiero w grudniu 1913 roku udało się złapać sprawcę kradzieży. Okazało się, że złodziej – pracownik muzeum, Vincenzo Peruggia, chciał sprzedać obraz Galerii Uffizi. Twierdził, że chciał oddać go ojczyźnie. „Mona Lisa” do Francji wróciła w styczniu 1914 roku, a Peruggię skazano tylko na 7 miesiecy więzienia.

1944

zakończyła się bitwa pod Falaise. Brała w niej udział słynna 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka.

1946

70 lat temu 18-letnia Danuta Siedzikówka ps. „Inka”, sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej została skazana na karę śmierci. Pochodziła z rodzin o tradycjach patriotycznych. Jej ojciec trafił w czasach zaborów na Sybir. Gdy w 1943 roku gestapo zamordowało jej matkę. „Inka” wraz z siostrą wstąpiły do Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny, w czerwcu 1945 roku po raz pierwszy została aresztowana przez NKWD-UB. Po uwolnieniu z konwoju dołączyła do oddziału „Łupaczki”. W lipcu 1946 roku ponownie trafiła w ręce UB. 28 sierpnia stanęła przez plutonem egzekucyjnym. Strzelali do niej z odległości trzech kroków, ale wszystkie kule poszły w powietrze. „Inkę” zabił strzałem w głowę dowódca plutonu. Dopiero w styczniu 2015 roku odnaleziono jej grób.

2000

w Warszawie zmarł himalaista Andrzej Zawada, prywatnie maż aktorki Anny Milewskiej.

2007

– na mazurskie jeziora natarł tzw. biały szkwał, wiatr wiejący z prędkością ok. 130 km/h (12 stopień w skali Beauforta). Wskutek gwałtownych zjawisk pogodowych śmierć poniosło 12 osób.