Jeden dzień z historii

19 marca

Wydarzyło się 19 marca

1238

Kaszuby na piśmie. Świętopełk II Wielki, książę pomorski, otrzymał bullę od papieża Grzegorza IX poświadczającą ofiarowanie przez Bogusława, księcia Kaszub, zakonowi joannitów posiadłości koło Stargardu. Jest to najstarszy znany zapis o Kaszubach. Książę Świętopełk był jednym z najwybitniejszych władców Pomorza Gdańskiego. Skutecznie opierał się Krzyżakom i wyparł Duńczyków ze Słupska. Za jego panowania Gdańsk otrzymał prawa miejskie, co stało się początkiem jego potęgi. Uzyskał niezależność Pomorza, co przypieczętował papieską protekcją. Współcześnie 19 marca jest obchodzony Dzień Jedności Kaszubów.

1920

Józef Piłsudski został pierwszym marszałkiem Polski.

1933

w Poznaniu urodziła się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Zadebiutowała już na początku studiów w „Pokoleniu” (1955) Andrzeja Wajdy, gdzie zagrała barmankę. Potem były role m.in. w „Eroice” (1958) Andrzeja Munka i ponownie u Wajdy – w „Popiele i diamencie” (1958). Krytycy podkreślają, że wystarczy jej nawet kilka minut na ekranie, by zostać zapamiętaną. Tak było m.in. w kultowym „Misiu” Stanisława Barei. Widzowie polubili ją jako kreślarkę Zosię z placu budowy inż. Karwowskiego w serialu „Czterdziestolatek” oraz charakterną Balcerkową w „Alternatywnych 4”. Od 2008 roku gra Malinowską w „Świecie według Kiepskich”. Prywatnie aktorka słynie z wielkiego poczucia humoru. – Zawsze je miałam, to mój znak rozpoznawczy. Potrafię się śmiać ze wszystkiego – mówiła.

1937

w Międzyrzeczu Podlaskim urodziła się podróżniczka Elżbieta Dzikowska. Wraz z partnerem Tonym Halikiem prowadziła w TVP program „Pieprz i wanilia”.

1941

Niemcy wysadzili kościół św. Izydora Oracza w Biadkach. Naziści próbowali zrzucić winę za zniszczenie świątyni na alianckie lotnictwo.

1945

powołano Radę Narodową, złożoną z 21 członków PSL, 14 PPR, 10 PPS, 5 SD i 2 bezpartyjnych.

1953

odbyła się 25. ceremonia wręczenia Oscarów, pierwsza, która transmitowała telewizja.

1955

w Iadr-Oberstein w Republice Federalnej Niemiec urodził się Bruce Willis („Szklana Pułapka”).

1984

premiera filmu „Lata dwudziesta, lata trzydziesta” z Tomaszem Stockingerem i Grażyną Szapołowską w rolach głównych