Jeden dzień z historii

22 lutego

Wydarzyło się 22 lutego

1900

wpadka Piłsudskiego. W Łodzi w tajnym lokalu PPS-u i drukarni „Robotnika” został aresztowany Józef Piłsudski. Carscy szpicle zapewne śledzili innego działacza; zauważyli, że zaniósł w to miejsce dużą ilość papieru. Nocą z 21 na 22 lutego Piłsudski pracował długo. O godzinie 2 czy pół do 3 położyłem się spać, a o godzinie 3 już mnie obudzili – pisał później w raporcie dla towarzyszy z warszawskiej Cytadeli. Rewizja trwała do godz. 12 nazajutrz. Przeciągałem sam trochę tę procedurę, chcąc z szykiem w biały boży dzień jechać do turmy. Więziony był w Łodzi, potem w Cytadeli. Symulował chorobę umysłową. Przeniesiono go do szpitala psychiatrycznego w Petersburgu, skąd wiosną 1901 r. zbiegł. Mógł wrócić do niepodległościowej roboty.

1901

w Płocku urodziła się Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, reżyser i pedagog, współzałożyciel i wieloletnia dyrektorka zespołu „Mazowsze”.

1904

argentyńscy naukowcy założyli pierwszą stację badawczą na Antarktydzie. Orcadas jest stacją całoroczną i działa do dziś.

1945

wznowienie działalności przez ZHP w Krotoszynie. Pierwszym drużynowym został Hieronim Ławniczak.

1978

Józef Łuszczak wygrał w Lahti w Finlandii bieg na 15 km. Został pierwszym polskim narciarskim mistrzem świata.

1987

premiera serialu „Tulipan”. Pojawienie się w polskiej telewizji serialu „Tulipan” wywołało falę protestów. Oskarżono jego twórców o to, że propagują rozwiązłość i konsumpcyjny stosunek do życia. Scenariusz „Tulipana” luźno nawiązuje do losów uwodziciela i oszusta Jerzego Kalibabki, który w latach 80. stał się bohaterem serii artykułów. Główną rolę w serialu zagrał Jan Monczka.

1992

zmarł Tadeusz Łomnicki. Podobno sam Jack Nicholson przyjeżdżał do Polski na jego przedstawienia, żeby się od niego uczyć. Do dziś Tadeusz Łomnicki uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów polskich. Zmarł nagle 22 lutego 1992 roku podczas próby do spektaklu „Król Lear”. Odszedł ze słowami: - Więc jakieś życie świta przede mną! (…) Biegiem, biegiem!

1997

naukowcy z Instytutu Roślin pod Edynburgiem w Szkocji poinformowali o sklonowaniu pierwszego ssaka – owcy Dolly

2008

na uniwersytecie szwedzkim Lund naukowcy po raz pierwszy sfilmowali poruszający się elektron.

2015

„Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieangielskojęzyczny.