• Kraj
  • czwartek, 14 wrzesień 2017 10:08
  •   1738

Jak zachować zdrowie i młodość?

Jak zachować zdrowie i młodość?
Jak zachować zdrowie i młodość? © archiwum

Myślisz, że przejście na emeryturę oznacza koniec spotkań ze znajomymi i zamknięcie się w czterech ścianach? Nie, wszystko zaczyna się w Twojej głowie i możesz mieć na to wpływ.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Siedzenie na kanapie w szlafroku i z potarganą czupryną absolutnie nie wchodzi w grę. Jeśli masz się starzeć, to z godnością.
A zatem nadal dbasz o sprawność umysłu i ciała, nie unikasz ludzi, a nawet nawiązujesz nowe znajomości, odkrywasz pasje, uczysz się języka obcego, korzystasz z komputera, i „śmigasz” w internecie, umawiasz się ze znajomymi i… żyjesz!

ZAPISZ SIĘ DO KLUBU SENIORA LUB GDZIEKOLWIEK
Według psychologów przynależność do grup społecznych ma podobne działanie ochronne jak ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim rzadziej podupadamy na zdrowiu, lepiej sobie radzimy z przeciwnościami losu i przy okazji milej spędzamy czas. A może jeszcze się zakochasz? Na to nigdy nie jest za późno. Poszukaj zatem w Twojej okolicy klubu seniora, domu kultury, zajęć z ceramiki, kółka szachowego… Cokolwiek, co będzie w Twoim zasięgu i sprawi Ci frajdę, a przy okazji pozwoli nawiązać nowe znajomości, będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli nie uda Ci się niczego znaleźć, poszperaj trochę w internecie – jeśli nie sama, to z pomocą córki, wnuka czy przyjaciółki. Kluby seniora często oferują różnorodne zajęcia i to zwykle za niewielką odpłatnością. Dlatego nie ma się czego wstydzić, czas przełamać swoją nieśmiałość. Teraz wszystko możesz i nic nie musisz. Pomyśl wreszcie o sobie!

ROZRUSZAJ SZARE KOMÓRKI
Uniwersytety Trzeciego Wieku powstają przy wyższych uczelniach, ośrodkach kultury czy bibliotekach oraz są powoływane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową. Udział w UTW to nie są wielkie kwoty – np. 50 zł za rok. Czasem trzeba dodatkowo płacić za ćwiczenia. Dużą atrakcją UTW są wycieczki, przedstawienia, wystawy i spotkania z ciekawymi ludźmi. A skoro na naukę nigdy nie jest za późno, warto z tego korzystać i pogimnastykować umysł w dobrym towarzystwie. Więcej informacji na stronach: www.mobilny.utw.pl lub www.utw.pl.

BĄDŹ BLIŻEJ LUDZI
Najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy maja rozbudowane sieci kontaktów społecznych, a ci, którzy regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż samotnicy wyjaśnia psycholog Susan Pinker, autorka książki „Efekt wioski”. Jej zdaniem kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi. Czy coś Ci to mówi? Tak, nie zamykaj się w czterech ścianach, tylko zbliż się do ludzi. A jeśli UTW i kluby seniora jakoś Cię nie przekonują, zacznij się udzielać w wolontariacie. Bezinteresowane pomaganie innym jest zawsze w cenie. Więcej informacji na stronie: wolontariat.org.pl.

WYPRÓBUJ NOWE SPORTY
Chcesz być atrakcyjna, zdrowa i mieć świetne samopoczucie? Ruszaj się jak najwięcej. I nie bój się nowych wyzwań – kręcenie hula hoop, nordic walking czy joga też mogą być dla Ciebie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)