Młodzież zdobywa sukcesy
Przed kilkoma miesiącami Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie przystąpiło do unijnego projektu „Zagrajmy o sukces” (projekt systemowy współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).
Jego beneficjentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, natomiast partnerem - Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska”. Program zakłada przeprowadzenie określonej liczby zajęć w pięciu blokach tematycznych – języki obce, informatyka, sportowo-wychowawczy, matematyczno-przyrodniczy oraz pomoc psychologiczna. W okresie od września 2011 do czerwca 2012 do zrealizowania jest łącznie około 150 godzin.
W środę, 29 lutego odbyło się jedno ze spotkań realizowanego cyklu zajęć. Miało ono charakter Święta Sportu i swą niezwykłą oprawą przypominało otwarcie igrzysk olimpijskich. Tematyka spotkania dotyczyła sportu niepełnosprawnych, dlatego też w gronie zaproszonych gości znalazł się Albin Batycki, dwukrotny uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich - w Atenach i w Pekinie. Opowiedział o swojej przygodzie olimpijskiej oraz specyfice treningu i uroku dyscypliny, jaką jest tenis ziemny. Zaprezentował zdjęcia ukazujące przebieg jego kariery oraz trofea (puchary, statuetki, medale). Istnieje szansa, że p. Batycki pojedzie na kolejne igrzyska, albowiem niebawem rozpocznie walkę o kwalifikację olimpijską do Londynu.
Organizatorzy zajęć projektowych (Renata Patalas, Małgorzata Benasiewicz – Szymańska oraz Eugeniusz Koczorowski) tworząc koncepcję spotkania, nie zapomnieli o rodowodzie olimpizmu. Historię starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich przybliżył wszystkim Maciej Szymański .
Zwrócił szczególną uwagę na symbolikę olimpijską, zasługi barona Pierre de Coubertina, który doprowadził do wskrzeszenia idei igrzysk. Zaproszeni goście (Burmistrz Ryszard Czuszke, Naczelnik Wydziału Oświaty Małgorzata Mielcarek, Dyrekcja Gimnazjum nr 2 – Alina Binkofska, Joanna Pelikant oraz Juliusz Poczta) podziwiali niezwykle podniosłą uroczystość otwarcia I Igrzysk Olimpijskich Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie. Uświetniła ją defilada sportowców ubranych w granatowe dresy, przedstawicieli 5 kontynentów, którzy w odpowiednim momencie namalowali koła olimpijskie w barwach Europy, Afryki, Ameryki, Azji i Australii. Byliśmy świadkami zapalenia znicza olimpijskiego oraz koncertu skrzypcowego. Niezwykle wzruszającym momentem było złożenie przez gości podpisów na fladze olimpijskiej. W końcowej części spotkania uczniowie oraz goście wzięli udział w konkursie wiedzy o olimpizmie.
Święto Sportu, które podkreśliło ducha prawdziwego sportu opartego na tradycji, uczciwości i szacunku dla przeciwnika, zorganizowano w ramach cyklu spotkań bloku sportowo-wychowawczego. Od początku obecnego roku szkolnego w zgodzie z tą tematyką odbyło się już kilka innych spotkań, jak na przykład „Tradycje bożonarodzeniowe w oparciu o aktywność fizyczną” czy „Hartowanie organizmu poprzez ruch na śniegu”. Najprawdopodobniej jeszcze w marcu przeprowadzone zostaną kolejne zajęcia, tym razem pod hasłem: „Poszukujemy zapomnianych zabaw i gier naszych rodziców i dziadków”.
Realizacja projektu „Zagrajmy o sukces” przynosi krotoszyńskiemu Gimnazjum nr 2 sporo korzyści. Szkoła bowiem zyskała sprzęt sportowy i dydaktyczny o łącznej wartości około 9 tysięcy złotych. Z kolei uczniowie otrzymali dresy, a już wkrótce staną się właścicielami koszulek z logo projektu.
Zajęcia są dla młodzieży niezwykłą przygodą, która nie tylko bawi, daje satysfakcję, ale również uczy, jak żyć.