Żydowskie klimaty
Wielu mieszkańców Krotoszyna porwał klimat żydowskiej kultury i tradycji, podczas imprezy Simchat, czyli święta radości. Przez dwa dni prezentowano wystawy, spektakle, filmy i taniec.
To pierwsza impreza w Krotoszynie nawiązująca do żydowskich korzeni miasta.
Simchat w języku hebrajskim oznacza „radosny”. Tak samo, nazywa się żydowskie święto, obchodzone 9 października. W tym świątecznym dniu kończy się roczny cykl czytania Pięcioksięgu Mojżeszowego (Tora) w synagodze. Podczas nabożeństwa rabin bierze w ręce Zwoje Tory i w rytm śpiewu całej społeczności, tanecznym krokiem siedem razy okrąża bimę (stojącą w środku synagogi mównicę). Dołączają do niego wszyscy pozostali tworząc radosny korowód. Radosne śpiewy i pląsnia trwają do późnego wieczoru. W tych obchodach uczestniczą małe dzieci, trzymając w rękach chorągiewki, świece i kołatki. Współcześnie w Izraelu, w wieczór Simchat Tora organizuje się zabawy w parkach i miejscach publicznych.
Tymczasem 17 września obchodzone jest w Izraelu święto Rosz ha-Szana, czy Święto Trąbek, które jest też świętem nowego roku w kalendarzu hebrajskim. Paweł Bajerlein ze stowarzyszenia Krotochwile, które organizowało imprezę wyjaśnia, że nazwa akcji nawiązuje do hebrajskiego słowa „simchat” czyli „radosny” a nie do żydowskiego święta o tej samej nazwie.
Krotoszyński Simchat odbywał się 14 i 15 września. Program rozpoczął wernisaż wystawy fotograficznej Ściana płaczu oraz wystawy Izraelska ilustracja dziecięca. Obie ekspozycje można oglądać w krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej. Piątkowy wernisaż odbyło się w kameralnym gronie. Zebrane fotografie przedstawiały ludzi różnych narodowości przy Ścianie Płaczu, jedynej zachowanej do dziś pozostałości Świątyni Jerozolimskiej. Tuż po wernisażu można było przenieść się w świat dokumentów filmowych „Dwa narody – jedna ojczyzna”, „Historia znaczy przestroga” oraz filmu fabularnego „Klucz Sary”. Projekcja odbyła się w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie.
Na zakończenie piątkowego Simchat na ulicy Garncarskiej wystawiono spektakl Anachnu, w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Krotoszynie.
Sobotnie wydarzenie zapoczątkowały warsztaty twórcze i plastyczne dla rodzin z dziećmi. Dla dzieci przygotowani też kolorowani. O 16.00 rozpoczęły się uliczne warsztaty tańca izraelskiego. Przy muzyce mieszkańcy Krotoszyna bawili się, śmiali i klaskali. Tańczono w tradycyjnym kręgu pod okiem doświadczonej instruktorki. W sobotę w galerii Refektarz zaprezentowana kolekcją wystawę fotograficzną, tym razem krajobrazy Izraela. Kilkadziesiąt zdjęć można tam nadal obejrzeć. Na zakończenie był koncert zespołu Hagada w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp na wszystkie imprezy był bezpłatny. Simchat zorganizowało stowarzyszenie Krotochwile, dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego, Rady Osiedla nr 7 oraz sponsorów.