• poniedziałek, 12 listopad 2018 09:26
  • 64 zdjęć
  •   1290

Nowy sztandar dla Kołłątaja

Nowy sztandar dla Kołłątaja
Nowy sztandar dla Kołłątaja © Sebastian Kalak

W październiku, w Dniu edukacji Narodowej, Liceum Ogólnokształcące w Krotoszynie obchodziło swoje święto połączone ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ważną jego częścią było uroczyste wręczenie nowego sztandaru ufundowanego przez absolwenta liceum z Kanady prof. Kazimierza Patalasa, a także uruchomienie zegara na froncie budynku.

Z propozycją ufundowania sztandaru wystąpiły nauczycielki biblioteki szkolnej – Lucyna Gabryelczyk i Maria Macias. Profesor przyjął propozycję i zlecił swoim przyjaciołom przygotowania. Tomasz Konieczny wybrał pracownię haftu komputerowego w Murowanej Goślinie i nadzorował proces jego powstania.

Uroczystość przekazania przygotowali dyr. Elżbieta Płóciennik z grupą nauczycieli oraz Stowarzyszenie Kołłątajowców. Ceremonię w auli prowadził dr Edward Jokiel, emerytowany nauczyciel historii, który przez 39 lat był opiekunem pocztu sztandarowego.

Sztandar w ręce dyrektor szkoły Elżbiety Płóciennik przekazali Zenon Balanicki – chorąży (matura 1963), Stefan Konieczny (b. dyr. szkoły) i Marian Grządka (1964). Z ust Koniecznego padły słowa: – Proszę przyjąć sztandar ufundowany przez prof. Kazimierza Patalasa absolwenta liceum z 1946 r., noście go dumnie i z honorem, strzeżcie do wszelkiego zagrożenia. Dyr. Płóciennik odpowiedziała zaś: – Przyjmujemy ten sztandar z wdzięcznością, będzie naszą dumą i chlubą, będzie symbolem najwyższych wartości edukacyjnych i wychowawczych I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

Później sztandar został poświęcony przez ks. kan. Dariusza Kowalka, proboszcza parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Dopełnieniem tradycji było wbijanie symbolicznych gwoździ do drzewca przez zaproszonych gości, m.in. Stanisława Szczotkę – starostę krotoszyńskiego, Franciszka Marszałka – burmistrza Krotoszyna, Stefana Koniecznego – przedstawiciela fundatora), Zenona Balanickiego, dyrektor szkoły, prezesa Kołłątajowców.

Odrębnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych. Ten akt ceremoniału wypełniany jest corocznie do 1973 r., kiedy liceum przyjęło nowy program wychowawczy w 200. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

Z ust gości padło wiele uroczystych słów. Starosta Stanisław Szczotka gratulował liceum wybitnych osiągnięć, składał życzenia w dniu nauczycielskiego święta, wręczył listy dla prof. Patalasa i Stowarzyszenia Kołłątajowców. Burmistrz Krotoszyna życzył, aby sztandar stał się symbolem ambitnych dążeń młodzieży i inspiracją do pielęgnowania chlubnych tradycji szkoły. Konieczny przygotował projekcję fotografii na temat poprzedniego sztandaru (był użytkowany przez 50 lat) i biografii fundatora.

Następnie uroczyście uruchomiono odnowiony zegar na froncie budynku szkolnego, który od wielu lat był nieczynny. Z inicjatywy prezesa Kołłątajowców mechanizm, po gruntownej renowacji, został wyposażony w nowoczesne zespoły sterujące i podświetlony. Przy aplauzie zebranych zegar włączyli Zenon Balanicki i prof. dr hab. Janusz Robakowski (1963).

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)