• Krotoszyn
  • poniedziałek, 24 czerwiec 2019 10:12
  • 86 zdjęć
  •   1510

Krotoszyńska parafia została już Bazyliką

Krotoszyńska parafia została już Bazyliką
Krotoszyńska parafia została już Bazyliką © Sebastian Kalak

Tłumy wiernych z Krotoszyna i całego powiatu krotoszyńskiego byli świadkami historycznego dla miasta wydarzenia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. Uroczyste ogłoszenie decyzji Papieża Franciszka zawartą w dokumencie Kongregacji ds. Liturgii i Dyscypliny Sakramentów miało miejsce w niedzielę, 23 czerwca w Krotoszynie. Uroczystej mszy św. przewodniczył i wygłosi homilię Abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Bazylika Mniejsza to tytuł przyznany Krotoszyńskiej Farze ze względów historyczno – architektonicznych świątyni oraz życie liturgiczne i duszpasterskie, które od wieków jest bardzo bogate.

Dla Krotoszyna było to wielkie wydarzenie. Nasza Bazylika Mniejsza jest obok m.in. katedry i fary w Poznaniu, świątyni filipinów na Świętej Górze w Gostyniu i bazyliki w Lesznie kolejną tego typu świątynią. Tytuł ten to bardzo zaszczytne wyróżnienie nadane przez papieża dla kościoła w uznaniu jego wartości zabytkowej, liturgicznej i duszpasterskiej. Ojciec Święty uznał w tym akcie troskę o ten kościół wszystkich dotychczasowych pokoleń, równocześnie wyznaczając nowy rytm życia tej świątynie.

Po mszy świętej na rynku w Krotoszynie odbył się również z tej okazji koncert Eleni, która od wielu lat ma swoich wiernych fanów w naszym powiecie. O godz. 19, już w Bazylice, odbył się z kolei festiwal organowy w wykonaniu Joanny Zawartko i Łukasza Romanka. O bogatej historii kościoła przypomina ks. Krzysztof Swat. Na bogate wyposażenie świątyni św. Jana Chrzciciela znaczący wpływ miał syn fundatora, który również nosił imię Jan (ur. ok. 1595, zm. 1628), a także jego potomek Jakub (ur. ok. 1621, zm. 1662). Znajdujący się w niej manierystyczny ołtarz główny powstał około 1630 roku. Do najstarszych ołtarzy bocznych należą: Matki Bożej Literackiej (pochodzący z 1631 roku, obecnie z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy) i Matki Bożej Różańcowej (konsekrowany w 1643 roku). W 1645 roku w zakładach snycerskich w Gostyniu powstała ambona o cechach manierystycznych i późnorenesansowych, o wielobocznym koszu z rzeźbionymi figurami czterech Ewangelistów i św. Piotra. Natomiast chrzcielnica barokowa z czarnego marmuru z miedzianą czaszą była wykonana w 1647 roku.

– W świątyni można znaleźć godne podziwu warunki do sprawowania kultu Bożego. Tutaj mają miejsce celebracje liturgiczne i są udzielane święte sakramenty. W murach kościoła odbywa się całodzienna adoracja Eucharystyczna. W wizerunku Matki Boskiej Literackiej czcią otaczana jest Maryja, nazywana Troskliwą Opiekunką Życia. Pielęgnowana jest także pamięć i kult świętego męczennika Biskupa Michała Kozala, który w krotoszyńskiej farze był ochrzczony, służył jako ministrant i odprawił pierwszą w swoim życiu mszę świętą – mówi ksiądz Swat.

Kościół farny otrzymał znak papieski – „skrzyżowane klucze”. Może być używany jako ornament na chorągwiach, sprzętach liturgicznych oraz na pieczęci zarządu bazyliki.

Galeria ilustracji

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)