• Starygród
  • piątek, 20 wrzesień 2019 09:33
  •   1397

W Starymgrodzie kościół się zmienia

W Starymgrodzie kościół się zmienia
W Starymgrodzie kościół się zmienia © Tomasz Lesiński

Trwają prace renowacyjne przy zabytkowym kościółku w Starymgrodzie (gm. Kobylin).

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przypomnijmy, że dokładnie 13 maja burmistrz Tomasz Lesiński (41 l.) podpisał umowę z Parafią Rzymskokatolicką pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie, którą reprezentuje proboszcz Ryszard Muszyński na prace remontowe.

Umowa dotyczyła udzielenia dotacji na prace konserwatorskie wyposażenia ruchomego w Kościele Parafialnym w Starymgrodzie. Warto nadmienić, że wspomniana parafia, jako partner Diecezji Kaliskiej realizuje projekt pn. „Szlakiem zabytkowych kościół obszaru Diecezji Kaliskiej – rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu”. Zaplanowane prace realizowane będą dwuetapowo.

Pierwszy etap obejmuje zakresem wyposażenie ruchome kościoła, w tym ołtarze, figury i wyposażenie. Drugi etap dotyczy prac remontowo – konserwatorskich kościoła: odbudowa fundamentów, naprawa konstrukcji drewnianych, zmiana pokrycia dachowego na gont łupany, zmiana szalunku ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Kosztorys projektu opiewa na kwotę ponad pół miliona złotych, a środki finansowe parafia pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nie tak dawno, burmistrz razem z rodziną odwiedził nawet parafie i osobiście mógł zapoznać się z postępami prac. Kościół jest budowlą orientowaną, drewnianą, konstrukcji zrębowej na nowszym podmurowaniu otoczonym szkieletem bez wypełnienia, oszalowanym, z wieżą konstrukcji słupowej. Przy nawie od zachodu znajduje się wieża częściowo wtopiona w korpus kościoła, z kruchtą w przyziemiu, od południa dobudowana mała kruchta. We wnętrzu na uwagę zasługują trzy barokowe ołtarze fundacji ks. Gielskiego pochodzące z ok. 1720 roku, wykonane być może przez snycerza Jana Skoroszyńskiego ze Zdun.

Ołtarz główny regencyjny, architektoniczny, z bramkami, nad którymi znajdują się rzeźby św. Wojciecha i Stanisława bpów., w polu środkowym obraz Matki Boskiej Śnieżnej z XVII w., całkowicie przemalowany, na zasuwie obraz Ukrzyżowania, który malował A. Szymański z Pleszewa w 1908 r., w zwieńczeniu umieszczone są rzeźby św. Kazimierza i Jadwigi oraz św. Potamiany ręczniczki z 1908 r. Dwa boczne umieszczone przy tęczy, analogiczne, niearchitektoniczne w wici akantu, ujmujących nowe obrazy: w lewym św. Stanisława i MB Bolesnej, w prawym Marii Magdaleny i Chrystusa Bolesnego, namalowane przez Szymańskiego ok. 1908 roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)