• Krotoszyn
  • poniedziałek, 30 wrzesień 2019 09:09
  •   1383

Diagności i rehabilitanci dołączyli do strajku

Diagności i rehabilitanci dołączyli do strajku
Diagności i rehabilitanci dołączyli do strajku © archiwum

W czwartek, 26 września w krotoszyńskim szpitalu rozpoczął się strajk włoski fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W całej już Polsce od poniedziałku, 23 września trwa protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Obie grupy domagają się wzrostu wynagrodzeń. Z tego powodu masowo biorą urlopy na żądanie, przechodzą na zwolnienia lekarskie lub stosują strajk włoski, paraliżując tym samym pracę wielu szpitali.

Protestujący przyjęli formę strajku włoskiego. Ich działania wykonywane są w sposób bardzo powolny. Akcja dotyczy techników RTG, fizjoterapeutów, techników i diagnostów analityki medycznej. Skontaktowaliśmy się w tej konkretnej sprawie z rzecznikiem prasowym SP ZOZ w Krotoszynie – Sławomirem Pałaszem (44 l.). Potwierdza on, że członkowie Terenowej Organizacji Związkowej nr 89 Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii przy SP ZOZ w Krotoszynie poinformowali dyrekcję Szpitala Powiatowego w Krotoszynie, że 26 września przyłączają się do związkowej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

– Protest zamanifestowany został poprzez noszenie czarnych koszulek i rozklejenie plakatów akcji na korytarzach. W trybie normalnym, bez zakłóceń działają dzisiaj (poniedziałek – przyp. red.) Laboratorium Centralne i pracownie diagnostyczne w Szpitalu Powiatowym przy ulicy Mickiewicza. Pacjenci mający rehabilitację w Zakładzie Usprawniania Leczniczego w Krotoszynie przyjmowani są na bieżąco i wszyscy zostali zaopatrzeni – informuje Sławomir Pałasz (44 l.).

Związek diagnostów i rehabilitantów złożył u dyrekcji szpitala pismo, w którym domaga się podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1 500 zł brutto dla techników RTG, fizjoterapeutów, techników analizy medycznej i diagnostów analityki medycznej. Związkowcy przyznają także, że przyczyną przystąpienia do akcji protestacyjnej są długofalowe pomijanie ich zawodów przy podwyżkach ustanawianych przez rząd.

Tymczasem dyrekcja szpitala od lutego 2019 r. popiera postulat o wyższym wynagrodzeniu dla tych pracowników. Nie jest jednak w stanie zrealizować go samodzielnie. Jeżeli szpital otrzyma od Narodowego Funduszu Zdrowia lub Ministerstwa Zdrowia pieniądze z wyraźnym przeznaczeniem na podwyżkę dla diagnostów i fizjoterapeutów, włączy je do wynagrodzenia tych dwóch grup zawodowych. Na chwilę obecną jednak takich rozwiązań nie ma.

Przypomnijmy, że w marciu i kwietniu 2019  r. ze związkiem zawodowym diagnostów i fizjoterapeutów prowadzone były negocjacje płacowe zakończone podpisaniem porozumienia z dyrekcją na mocy którego od 1 kwietnia naliczany został dodatek do wynagrodzenia dla tych pracowników. Przyznanie tych dodatków było samodzielnym działaniem szpitala, podjętym w czasie oczekiwania na rozwiązania systemowe. – Dyrekcja wyraża gotowość wsparcia protestujących i podjęcia z nimi rozmów. Informujemy, że szpital nie jest też w żadnych konflikcie, ani w sporze zbiorowym z żadnym ze związków zawodowych, do których należą nasi pracownicy – kończy Pałasz.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)