• Milicz
  • czwartek, 27 luty 2020 11:20
  •   1234

Kwalifikacja wojskowa ruszy 2 marca

Kwalifikacja wojskowa ruszy 2 marca
Kwalifikacja wojskowa ruszy 2 marca © archiwum

2 marca na terenie powiatu milickiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Staną do niej obowiązkowo mężczyźni urodzeni w 2001 roku, a także z roczników starszych, którzy nie stawili się do poboru lub kwalifikacji w latach poprzednich.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W tym roku do kwalifikacji stanie 231 mężczyzn urodzonych w 2001 roku, w tym 155 z gminy Milicz, 41 z gminy Krośnice i 35 z gminy Cieszków, a także dodatkowo 42 osoby z powiatu milickiego urodzone w latach 2000 – 1996, które do kwalifikacji wojskowej nie stawiły się w latach poprzednich.

Ponadto przed komisją staną też wezwane kobiety, które uczą się szkołach medycznych, pielęgniarskich i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychiatrycznych, przez co posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Kobiety staną przed komisją w ostatnim dniu, 13 marca. Na razie zgłoszona zostanie jedna kobieta.

Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej zajmującej się kwalifikacją wojskową, jak co roku, będzie się mieścić, w dawnej świetlicy środowiskowej Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Miliczu przy ul. Trzebnickiej 4. W komisji kwalifikacyjnej będzie pracowało w sumie 9 osób. W skład Powiatowej Komisji Lekarskiej weszli: przewodniczący Jacek Sikorski, specjalista chirurgii ogólnej pracujący w milickim szpitalu, sekretarz Beata Okniańska ze Starostwa Powiatowego w Miliczu i Teresa Smarzewska, pielęgniarka. Komisja pracować będzie w godz. 8:00 – 13:00, a rejestracja stających się kwalifikacji wojskowej odbywać się będzie w godz. 8:00 – 11:00.

Osoby, które mają się stawić na komisję, muszą zabrać ze sobą dowód osobisty, aktualną fotografię (o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy), jeśli się uczą – to dokumenty stwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki, a także wszelkie dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych).

Stawianie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe, mimo że 10 lat temu zawieszono obowiązkową służbą wojskową na rzecz armii zawodowej – mówi Konstancja Jeziorska ze Starostwa Powiatowego w Miliczu odpowiedzialna za organizację kwalifikacji wojskowej w powiecie milickim. Jak dodaje, zniesienie służby zasadniczej nie spowodowało jednak, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja. To ona zastąpiła pobór. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić, czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku i nadać im odpowiednią kategorię zdrowia.

W tym roku, po raz pierwszy, w czasie kwalifikacji wojskowej w Miliczu obecny będzie przedstawiciel wojsk obrony terytorialnej, który będzie zachęcał poborowych do wstąpienia w szeregi WOT-u.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)