Streetworking w Krotoszynie
W Krotoszynie w okresie wakacji (1 lipca - 30 sierpnia) odbywa się w Krotoszynie streetworking, tłumaczony na j. polski jako pedagodzy ulicy. Organizowany jest przez stowarzyszenie Szansa, a polega na zorganizowaniu wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, którzy nie mają takiej możliwości.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Streetworking odbywa się już po raz piąty. Hasło tej edycji brzmi Przygoda za jeden uśmiech. Projekt realizowany jest w dwóch grupach. Jedna ma punkt zborny na ul. Młyńskiej, a druga na os. Sikorskiego w Krotoszynie. - Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, po 2,5 godz. dziennie. Są przeznaczone dla dzieci i młodzieży, które nie mają możliwości i sposobu spędzenia bezpiecznie i aktywnie wolnego czasu - informuje nas Tomasz Gabrielczyk, członek zarządu stowarzyszenia Szansa. W roku poprzednim uczestniczyły w nim 143 dzieci, w tym roku jest ich 120. - Pomagają nam wolontariusze, rodzice, prywatni sponsorzy. Współpracujemy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Sportu i Rekreacji, z Animatorami na Orliku, klubem Tenisa Ziemnego i Pocztem Wierzbięty - dodaje Tomasz Gabrielczyk. W czasie streetworkingu uczestnicy odwiedzają basen, korty tenisowe i Orlik. - Dzieci robią wojny na balony z wodą, grają w tenisa, podchody, robią wyścigi rzędów, mecze piłki nożnej - kontynuuje Tomasz Gabrielczyk. Na koniec edycji odbyć ma się happening zorganizowany w ramach projektu przeciwdziałań uzależnienia. Z tej okazji dzieci zrobią plakaty i przemaszerują z nimi przez krotoszyński rynek.
Uczestnicy będa miały również możliwość odwiedzenia w sierpniu komendy policji i komendy Państwowej Straży Pożarnej. - Jeżeli sie uda to będzie możliwość wykonywania świeczek w Spółdzielnii Inwalidów "Jutrzenka" i odwiedzenia piekarnii "Czwojda" - kończy T. Gabrielczyk.
Grupa, która jest w ciągu roku na świetlicach socjoterapeutycznych organizowanych prze Stowarzyszenie Szansa ma możliwośc w czasie wakacji do wyjazdów letnich z programem terapeutycznym na dwa obozy. Jeden z nich jest do Studzionek i Ochocic Górnych k. Nowego Targu (3-16 lipca), a drugi do Szczyrku (22 lipca-2 sierpnia).
Zajęcia finansowane są przez Urząd Miejski i ze środków własnych Stowarzyszenia Szansa.