• niedziela, 03 listopad 2013 16:17

Mają na ciebie chrapkę

Krokodyl ma mocne i ostre zęby, krótkie nogi i potężny ogon, który ułatwia mu pływanie w wodzie
Krokodyl ma mocne i ostre zęby, krótkie nogi i potężny ogon, który ułatwia mu pływanie w wodzie Krokodyl ma mocne i ostre zęby, krótkie nogi i potężny ogon, który ułatwia mu pływanie w wodzie © © archiwum

Podstawą menu krokodyli jest mięso. Te groźne gady potrafią zaatakować bawoły, a nawet ludzi.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Krokodyle to chyba największe brzydale w świecie zwierząt, a na dodatek swoim wyglądem przypominają prehistoryczne stwory. Paszcza tego niezwykłego gada kryje 64-68 ostrych i bardzo nierównych zębów.

Grzbiet pokryty jest kilkoma rzędami rogowych tarcz, które występują też na masywnym ogonie. Ten ostatni pełni funkcje steru i pomaga im sprawnie poruszać się w wodzie. Choć krokodyle sprawiają wrażenie ociężałych, to potrafią szybko biegać, ale nie należą do długodystansowców. Krokodyle uwielbiają wodę i spędzają w niej dużo czasu, dlatego osiedlają się na terenach bagnistych, w pobliżu stawów, jezior czy rzek. Zwierzęta te należą do zmiennocieplnych, a woda pomaga im utrzymać stałą temperaturę ciała. Krokodyle najczęściej nocują w wodzie, a w ciągu dnia wygrzewają się na słońcu. Kiedy jest upał, kryją się w cieniu albo w wodzie i szeroko otwierają pyski. Krokodylowate nie pocą się, więc temperaturę ciała, podobnie jak psy, regulują metodą parowania.

SKAFANDER NURKA
Krokodyle są wyśmienitymi nurkami i pod wodą potrafią spędzać mnóstwo czasu. Ciekawostką jest, że podczas podwodnych wypraw ich uszy i nozdrza chowają się pod specjalne klapy, natomiast oczy chroni błona.
Zwierzęta te uwielbiają mięso, a ich apetyt rośnie w miarę… dojrzewania. Malutkie krokodylki zadowalają się owadami, ropuchami, ślimakami, małymi rybami i małżami. Kiedy zaczynają rosnąć, sięgają po większe ryby i gady, a wreszcie ssaki. Dorosłe osobniki żywią się małpami, bawołami, zebrami, wężami, a czasem też niestety nieostrożnymi ludźmi. Krokodyle nie muszą daleko szukać swojego pożywienia. Najczęściej wystarczy, że zaczekają aż jakieś zwierzę zbliży się do wodopoju.

SPIŻARKA KROKODYLI
Choć zęby krokodyli są bardzo mocne, to nie są one przystosowane do rozdzierania zdobyczy na strzępy, gryzienia czy przeżuwania. Dlatego krokodyle najczęściej po prostu… topią swoje ofiary. Większe zdobycze wyciągają potem na brzeg, zakopują w ziemi i czekają aż mięso skruszeje i będzie je można łatwo pogryźć. Krokodyle chętnie dzielą się zasobami swojej spiżarni z innymi osobnikami ze swojego stada.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)