• środa, 22 styczeń 2014 12:51

Bezsenność nocy letniej

Bezsenność nocy letniej
Bezsenność nocy letniej © © archiwum

W czasie letniego przesilenia na kole podbiegunowym północnym słońce nie zachodzi przez całą dobę. Im dalej na północ, tym dłużej trwają białe noce.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W norweskim mieście Tromsø, które leży na ok. 70 stopniu szerokości, a słońce jest widoczne nad horyzontem bez przerwy między 24 maja a 20 lipca. Na 80. stopniu „dzień trwa 134 dni, a na biegunie – pół roku”.

Na zjawisku białych nowy, zwanych na Alasce „Midnight Sun”, opera się fabuła filmu „Bezsenność”. Will Dormez, doświadczony policjant z wydziału dochodzeniowego w Los Angeles (w tej roli Al. Pacino), wyrusza z Kalifornii do miasteczka na Alasce, gdzie ma wyjaśnić sprawę zabójstwa siedemnastoletniej dziewczyny. Na dalekiej północy trwa akurat lato. Will nie jest w stanie przyzwyczaić się do jasności panującej przez całą dobę – od przyjazdu nie zdołał zasnąć nawet na chwilę.

Wyczerpany Krakiem snu traci czujność i daje się wplątać w sieć intryg, utkaną przez Waltera Finach – żyjącego na odludziu autora powieści kryminalnych, podejrzanego o zabójstwo dziewczyny.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)