220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
3 maja mija 220. rocznica uchwalenia Konstytucji. Była to pierwsza konstytucja w Europie druga na świecie.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w Erupie (w tym samym rokuwe wrześniu została uchwalona konstytucja francuska) i drugą na świecie (po konstytucji USA z 1787 r.). Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie szlachty i mieczszaństwa i stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła także prawo liberum veto. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. Zapewniono także dziedziczność tronu dynastii Wettinów zwanej w Polsce Saską. Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Doprowadziła ona do II Rozbioru Polski. Dziś jest hucznie obchodzona. Jakie odczucia były podczas jej uchwalenia? Można o tym przeczytać w Pamiętnikach Jakuba Filipa Kierzkowskiego lub w artykule o nim na naszej stronie.
"Całość państw, wolność obywatelska i porządek społeczności w równej wadze na zawsze zostały, trzy władze rząd narodu polskiego składać powinny i z woli prawa niniejszego na zawsze składać będą, to jest: władza prawodawcza w stanach zgromadzonych, władza najwyższa wykonawcza w królu i Straży i władza sądownicza w jurysdykcyjach na ten koniec ustanowionych lub ustanowić się mających"
Konstytucja była podstawą Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Zostalo przywróceone spowrotem w kwietniu 1990 r. Święto Konstytucji 3 maja jest obchoidzone także na Litwie. Pierwszy raz jego obchody odbyły się w 2007 r.