• wtorek, 03 maj 2011 20:23

Obchody 3 Maja

Obchody 3 Maja
Obchody 3 Maja © © Anna Sędzik

Dnia 3 maja, w Gimnazjum 2 im. Mikołaja Kopernika w Krotoszynie odbyły się obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody te połączono z rozdaniem nagród konkursu historycznego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw Andrzeja Boboli. Później orkiestra z pocztami sztandarowymi łącznie z przedstawicielami władz udały się do auli Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika.

Apel rozpoczął się przemówieniem dr. Edwarda Jokiela:
„Szanowni Państwo! Za klika dni obchodzić będziemy 66. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie – największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości i najtragiczniejszej w dziejach naszego narodu. Najeźdźcy postanowili zniszczyć nasze państwo oraz nasz naród. Dziś wiemy, że do tego nie doszło, a żołnierze polscy – synowie naszego narodu walczyli na wielu frontach II wojny światowej, od pierwszego ostatniego dnia wojny w Europie oraz wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo nad hitlerowskim faszyzmem.

Dla upamiętnienia tej rocznicy oraz ukazania młodemu pokoleniu bohaterstwa polskich żołnierzy i wielkiego wkładu naszego narodu w dzieło zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej został zorganizowany zgodnie z planem pracy w ramach Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Krotoszynie, przez zespół nauczycieli historii, którym mam przyjemność kierować jako doradca medyczny , we współpracy Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie powiatowy konkurs historyczny „Polacy na frontach II wojny światowej”. Konkurs został przeprowadzony w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w dwóch etapach. Łącznie w eliminacjach szkolnych uczestniczyło 60 uczniów. W finale powiatowym, który odbył się 28 kwietnia 2011r w muzeum Regionalnym wzięło udział 21 uczniów. Pisemne odpowiedzi uczniów oceniało jury złożone z nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – opiekunów uczniów któremu przewodniczył pan Antoni Korsak, zarazem autor testów wiedzy.

Fundatorami cennych nagród książkowych są: dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, a dla uczniów gimnazjów Wydział Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławnicza w Krotoszynie.”

Następnie odbyło się przedstawienie zorganizowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja. Przedstawienie zostało nagrodzone gorącymi brawami. Potem dr Jokiel przedstawił laureatów konkursu historycznego:

 

Szkoły ponadgimnazjalne:

  1. Cichy Łukasz
  2. Sobański Marcin
  3. Dymel Piotr
  4. Czuszke Kacper
  5. Czubak Jan

Gimnazja:

  1. Tokarek Jakub
  2. Kaźmierczak Filip
  3. Pawłowski Tomasz
  4. Wawrzyniak Jakub
  5. Ertel Miłosz

Apel zakończyły podziękowania Starosty Powiatowego Leszka Kulki. Na Apelu byli obecni po za wymienionym Starostą również Burmistrz Miasta Krotoszyn Julian Jokś, Wiceburmistrz Miasta Krotoszyn Ryszard Czuszke, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Franciszek Marszałek oraz Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z pvowiatu krotoszyńskiego Maciej Orzechowski, a także kombatanci z naszej ziemi.

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)