• środa, 02 listopad 2016 10:27
  •   556

Kolejka do remontu

Renowacja lokomotywy
Renowacja lokomotywy Renowacja lokomotywy © archiwum

Lokomotywa spalinowa WLS50, czyli popularny „Lutek”, który lata temu był atrakcją ostrowskich Piasków, doczeka się renowacji. Pojazd został przetransportowany do Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie przeprowadzona zostanie weryfikacja jego stanu technicznego, stopień zużycia poszczególnych elementów oraz prace naprawcze. Zadanie to realizowane jest w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, po głosowaniu, do realizacji zakwalifikowały się cztery zadania, które uzyskały największą liczbę głosów: „Stanica harcerska – na miarę XXI wieku”- kompleksowa modernizacja budynku głównego (4129 głosów), „Ścieżka rekreacyjno – edukacyjna przy Stawie Szulca” (1890 głosów), samochód dla strażaków – „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim” (1417 głosów), „Bądź jak Janowicz i Radwańska” – budowa kortu tenisowego w kompleksie sportowym SP nr 7 (1403 głosów). Na projekt, który zajął miejsce piąte – „Naprawa i przywrócenie sprawności technicznej kolejki wąskotorowej na Piaskach – Szczygliczce” oddano 1237 głosów.

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy możliwości finansowych miasto zdecydowało się na realizację również piątego zadania. Na tę inwestycję zabezpieczono 185 tysięcy złotych. Ogłoszono przetarg na wykonanie prac. Wygrała go firma „Pat – Pol” Sławomir Rybacki z Aleksandrowa Kujawskiego. Koszt prac to blisko 180 tysięcy złotych.
- Lokomotywa od wielu lat nie była używana, a jej stan z roku na rok się pogarszał. Stąd potrzeba kompleksowego remontu. Pojazd będzie zdemontowany, by każdy podzespół został zweryfikowany do dalszej modernizacji lub, jeśli to konieczne, wymiany – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Czynności naprawcze wykonane zostaną w kilku osobnych zakresach: podwozia, układu hamulcowego, układu napędowego oraz nadwozia lokomotywy. Po pracach modernizacyjnych nadwozie zostanie pokryte lakierami poliuretanowymi.
– Kolor lokomotywy nawiązywał będzie do tego, który pamiętamy z czasów jej funkcjonowania. Głównym kolorem będzie zielony z żółtymi dodatkami. Koła będą mieć kolor czerwony – informuje prezydent miasta.

Po pracach remontowych wykonawca przeprowadzi próby stacjonarne oraz sprawdzi prawidłowe działanie urządzeń pomiarowych i kontrolnych, a także urządzeń sygnałowych oraz oświetlenia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)