• Powiat krotoszyński
  • czwartek, 11 maj 2017 10:42
  •   1513

Ruszyła wiosenna akcja deratyzacji

Przez cały maj potrwa w gminie akcja odszczurzania!
Przez cały maj potrwa w gminie akcja odszczurzania! Przez cały maj potrwa w gminie akcja odszczurzania! © archiwum

Do końca maja na terenie gminy Krotoszyn będzie prowadzona akcja deratyzacji. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich zasad. Akcja jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli i administratorów budynków mieszkalnych, sklepów czy magazynów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nie ma znaczenia, czy w pobliżu zauważono wcześniej szczury – trutka jest konieczna. Do deratyzacji nie trzeba do niej zatrudniać specjalisty. Właściciel nieruchomości może wyłożyć trutkę na szczury samodzielnie.

Punkty, w których znajduje się trucizna, muszą być oznakowane. Następnie trutki trzeba obserwować, żeby sprawdzić, czy szczury zaczęły ją jeść. Jeśli tak, to truciznę trzeba uzupełnić. A na koniec trzeba posprzątać padłe zwierzęta – najlepiej rękawicami, żeby uniknąć bezpośredniego kontaktu z gryzoniami. To, czy administratorzy wywiązują się ze swoich obowiązków, sprawdzą strażnicy miejscy, którzy będą mogli nakładać na osoby odpowiedzialne mandaty od 50 zł wzwyż.

Warto również pamiętać żeby nie rozmieszczać pudełek z trutką bezmyślnie. Zawierają one trutki pokarmowe, a więc chemiczne środki biobójcze. Mogą one powodować zatrucia ludzi i zwierząt. Dosyć łatwo mogą się dostać do substancji biobójczy osoby niepowołanie. Na przykład dzieci. Dlatego mogą być wystawiane na zewnątrz budynków na terenie ogrodzonym, będącym pod kontrolą, uniemożliwiającym dostęp osobom postronnym. A pracownicy firmy na terenie, której rozmieszczono trutki powinni być z nimi zapoznani i poinformowani o grożącym niebezpieczeństwie. Niedopuszczalne jest instalowanie pojemników z substancją biobójczą w miejscach publicznych.

Warto o tym pamiętać i stosować się do powyższych zaleceń. O tym, że szczury są w gminie wszyscy wiemy. Corocznie akcje jednak znacznie poprawiają obniżenie ich populacji.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)