• Krotoszyn
  • piątek, 26 październik 2018 10:28
  •   1705

Ciekawa historia OSP Krotoszyn

Ciekawa historia OSP Krotoszyn
Ciekawa historia OSP Krotoszyn © archiwum

Na terenie miasta i gminy Krotoszyn działa 20 jednostek OSP. Zrzeszają one około 1 100 strażaków, w tym także kobiety. Przy jednostkach tych działają chłopięce oraz dziewczęce młodzieżowe drużyny pożarnicze, które są naturalnym zapleczem kadrowym dla jednostek. Przedstawiamy losy OSP Krotoszyn.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ochotnicza Straż Pożarna w Krotoszynie jest najstarszą w gminie Krotoszyn. Powstała w 1872 r. z inicjatywy ówczesnego Magistratu. Pierwsza siedziba strażaków znajdowała się przy ulicy Rawickiej na wzór Poznańskiej Straży Ogniowej. Na jej czele stanął Niemiec – ślusarz Juliusz Miller. Już w 1983 r. krotoszyńska jednostka była czwartą pod względem wielkości w naszym rejonie. Miała wówczas na wyposażeniu: 4 sikawki konne, 5 drabin hakowych, 200 metrów węża, 4 drabiny trzystawowe i płótno ratownicze.

W 1895 r. kupiono drabinę dwukołową o wysokości wysuwu 14 metrów. W 1902 r. wybudowano nową remizę przy ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie, a także zakupiono drabinę czterokołową konną z wysuwem 18 metrów, która służyła jednostce do lat 60. XX wieku. Po I wojnie światowej naczelnikiem był Reibhold Czech. W latach 30. XX w. prezesem był Mieczysław Kończak. Z kolei po II wojnie światowej został Czesław Adamiak.

Tuz po II wojnie światowej w obawie przed skonfiskowaniem sprzętu przez Niemców, władze przekazały go 19. Pułkowi Lotniczemu Wojska Polskiego. W czasie okupacji niemieckiej władze nad strażą pożarną przejęli Niemcy. Ochotnicza Straż Pożarna w Krotoszynie została reaktywowana w 1945 r. W latach 40. XX wieku prezesem został Jan Smoliński. W 1950 r. powstało Pogotowie Zawodowe Straży Pożarnej w Krotoszynie, a druhowie nieustannie zabiegali o nowy sprzęt dla jednostki.

W 1962 r. nastąpiła zmiana zarządu, a prezesem został Kazimierz Smoliński. Wspomniane Pogotowie Zawodowe Straży przeniesiono w 1962 r. do nowo wybudowanej remizy przy ulicy Mickiewicza 29, jednostka przekształciła się w Komendę Rejonową Zawodowej Straży Pożarnej, a ostatnie w KP PSP w Krotoszynie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Krotoszynie od 1962 r. do 1991 r. znajdowała się w remizie przy ulicy Koźmińskiej, a od 1992 r. działała w przy ul. Mickiewicza, gdzie otrzymała kilka pomieszczeń w celu prowadzenia swojej działalności. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku prezesem był Marian Jerzak.

W 1995 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, ściśle współpracując z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej podczas działań ratowniczo – gaśniczych. Zakres działań krotoszyńskich ochotników jest bardzo duży. Prowadzą wiele działań o bardzo szerokim zakresie poprzez ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne, wysokościowe i wodne, a średnia liczba zdarzeń w ciągu roku wynosi ok. 100.

Strażacy brali udział w wielu akcjach, warto wspomnieć choć kilka, jak pożar w zakładzie Stomil w Poznaniu, pożar w zakładzie chemicznym Luboń w Luboniu, pożar rafinerii Czechowice-Dziedzice, pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, Gizałkach oraz na poligonie w Żaganiu i żarach, a także pożar magazynu gazu w Wierzchowicach.

W roku 2009 gminę Krotoszyn nawiedziła nawałnica. Dzięki burmistrzowi Krotoszyna, radzie Miejskiej w Krotoszynie, prezesowi Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krotoszynie oraz komendantowi powiatowemu PSP – zostaje oddana do użytku nowa remiza OSP Krotoszyn. Posiada ona m.in. nowoczesne wyposażenie, trzy garaże, pomieszczenia biurowe, salę wykładową.

Jednostkę odznaczono: Złotym Znakiem Związku, Medalem im. Józefa Tuliszkowskiego, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza oraz Odznaką Honorową „Za zasługi dla pożarnictwa wielkopolskiego”.

Obecnie jednostka posiada – dwa samochody w tym średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA 2,5/16, łódź ratowniczą i dużą gamę sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych i specjalistycznych. Liczy ona 63 członków.
W skład zarządu wchodzą: Waldemar Florkowski – prezes, Dariusz Rybka i Adam Chudy – wiceprezesi, Szymon Kujawa – zastępca naczelnika, Piotr Kopka – skarbnik, Jarosław Torzecki – sekretarz, Jakub Rybka – członek zarządu, Andrzej Konieczny – gospodarz oraz Marek Heidner – kronikarz.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)