• Milicz
  • środa, 19 grudzień 2018 10:45
  •   1070

Śmiertelna choroba młodych pszczół

Śmiertelna choroba młodych pszczół
Śmiertelna choroba młodych pszczół © Wiesław Zdobylak

Pod koniec listopada w jednej z pszczelich pasiek w Kaszowie wykryta została groźna dla młodych pszczół choroba zgnilca amerykańskiego. Wnętrza czterech zarażonych uli spalono, a teren 29 miejscowości w okolicy Kaszowa uznano za obszar zapowietrzony. Jest to duży problem dla naszych pszczelarzy, którzy mają sprzedaż swojego miodu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W związku z wystąpieniem groźnej choroby zakaźnej młodych pszczół Powiatowy Lekarz Weterynarii w Miliczu 29 listopada wydał zarządzenie ustanawiające obszar zapowietrzony w miejscowościach w odległości nie mniejszej niż 6 km od Kaszowa. W obszarze zapowietrzonym znalazły się gminy Milicz: Kaszowo, Koruszka, Milicz, Postolin, Karminek, Karmin, Gruszeczka, Pracze, Wszewilki, Stawiec, Sułów, Świętoszyn, Miłosławice, Piękocin, Węgrzynów, Słączno, Sulimierz, Miłochowice, Sławoszowice, Duchowo, Wałkowa, Lasowice, Pogórzyno, Kąty i Kobiałka.  W zagrożonym obszarze są także 4 miejscowości z gminy Krośnice: Czarnogoździce, Wierzchowice, Wąbnice i Świebodów.

W wyznaczonego terenu zapowietrzonego zabronione jest przemieszczanie rodzin pszczół oraz produktów pszczelich. Oznacza to tyle, że pszczelarze z tych 29 miejscowości nie mogą sprzedawać swojego miodu – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Józef witek dodając, że groźna choroba pszczół po raz pierwszy w historii wystąpiła na terenie powiatu milickiego. W ostatnich tygodniach choroba ta została wykryta m.in. w powiatach wrocławskim, ostrzeszowskim i oławskim.

Pszczela choroba zgnilca amerykańskiego, fachowo nazwana zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą młodych niewykształconych pszczół, tzw. czerwia. Chorobę wywołuje bakteria lasecznika. Pojawia się ona wtedy w ulu, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku dla dużej ilości czerwiu i pszczoły karmicielki lasecznika pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita młodych pszczół. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierają kolor brunatnożółty, brunatny, a w końcu czarny. Młode pszczoły umierają przeciętnie w ciągu 4 dni. Najbardziej skutecznym sposobem zwalczania choroby jest spalenie ula wraz z pszczołami. Tak drastyczne metody zastosowano w pasiece w Kaszowie, gdzie spalono wraz z pszczołami 4 wnętrza uli.

Co istotne, śmiertelna dla pszczół choroba zgnilca amerykańskiego jest niegroźna dla ludzi. – Dobrze, że ta choroba wystąpiła zimą, gdy pszczoły śpią i nie stwarzają zagrożenia dla innych pasiek. Wiosną na obszarze zapowietrzonym będziemy kontrolować pasieki pod kątem zgnilca amerykańskiego. Jeżeli wykryjemy gdzieś tę chorobę kolejne ule niestety będą musiały ulec likwidacji – mówi Józef Witek, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Przy wjazdach na teren zapowietrzony gminy ustawiły żółte tablice ostrzegawcze. Takie tablice na koszt gminy Milicza stanęły w 10 punktach, m.in. w Stawcu, Wszewilkach, Sławoszowicach, Duchowie, Lasowicach, Gruszcze, Sułowie i Piotrkosicach.

Identyczną tablicę zobowiązana jest także postawić gmina Krośnice przy wjeździe do Wierzchowic od strony Krośnic.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)