• Krotoszyn
  • wtorek, 13 sierpień 2019 10:18
  •   988

Gmina będzie walczyć z dłużnikami

Gmina będzie walczyć z dłużnikami
Gmina będzie walczyć z dłużnikami © archiwum

Mieszkańcy gminy Krotoszyn muszą płacić gminie wiele podatków. Co wtedy, gdy tego nie robią?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ostatnio natrafiliśmy na ciekawy artykuł z gminy Mościsko, gdzie podjęto temat dłużników wobec gminy, którzy uchylają się od płatności różnego typu podatków. Wójt gminy wypowiedział im wojnę w ten sposób, że osoby uchylające się od dłuższego niepłacenia trafiają do Rejestru Należności Publicznoprawnych.

– Rada Gminy Mieścisko wyraziła zgodę, by osoby, które mimo takie obowiązku nie płacą gminie podatków i innych opłat (np. za odbiór śmieci, najem itd.), mogły zostać wpisane do Rejestru Należności Publicznoprawnych. Oznacza to, że osoby te będą miały duże trudności: w uzyskaniu kredytu, w zawarciem umowy na usługi (m.in. Internet, telefon, telewizja) z zakupami na raty itd. Liczę na to, że przynajmniej część dłużników z tego powodu ureguluje swoje zobowiązania względem gminy – przyznaje wójt Przemysław Renn.

Jak informuje burmistrz Krotoszyna, w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenia danych niepłacących płatników do Rejestru Należności Publicznoprawnych, radni stosowaną uchwałę też już podjęli. Burmistrz, zgodnie z przepisami prawnymi podjął jej realizację i zgodnie z ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wraz z upomnieniem dostarcza się dłużnikom podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego zawiadomienie o zagrożeniu ujawnienia w rejestrze należności publicznoprawnych.

Takie zobowiązania już są wysyłane od tego roku i dotyczą pierwszej i drugiej raty podatków. Po wydaniu decyzji określających dłużnikom będących osobami prawnymi również wydawane są zawiadomienia o zagrożeniu ujawnienia w rejestrze. W sytuacji braku zapłaty zobowiązań podatkowych następnym etapem prac służb finansowych jest dokonywanie wpisów do systemy teleinformatycznego, w którym jest prowadzony rejestr należności publicznoprawnych.

Do rejestru wierzyciel może wpisać zaległości powyżej kwoty 46,40 zł. – Co istotne, z danych wprowadzonych do systemu teleinformatycznego będą korzystały również uprawnione ustawą podmioty, w tym instytucje baniowe, które przed podpisaniem z osobą biorącą kredyt weryfikują jego daną zdolność kredytową. Zatem wpisanie dłużnika Miasta i Gminy Krotoszyn do rejestru będzie zapewne utrudniać jego dostęp do usług bankowych – mówi Franciszek Marszałek (54 l.), burmistrz gminy, który w dalszej części podaje ilość aktualnych dłużników.

Obecnie w gminie Krotoszyn liczba dłużników niepłacących zobowiązań podatkowych z tytuły podatków lokalnych, w tym podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od środków transportowych wynosi około 1 700 osób i podmiotów. – Zaległości podatkowe z w/w podatków na dzień 30 czerwca wynosi około 3,1 miliona złotych. Najwięcej dłużników występuje w podatku od nieruchomości. Gmina Krotoszyna każdorazowo po terminie płatności rat podatków tj. po 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada wysłała swoim dłużnikom upomnienia, a także od stycznia również zawiadamiania o zagrożeniu ujawnienia w rejestrze należności publicznoprawnych – dodaje Franciszek Marszałek (54 l.).

Wierzyciel każdorazowo po upływie terminu płatności kieruje ponad 1 500 upomnień do dłużników. Jeśli dłużnik nie ureguluje swoich zobowiązań, dalszymi czynnościami jakie podejmie wierzyciel to wystawienie tytułów wykonawczych i kierowanie ich do organów egzekucyjnych, czyli do naczelników Urzędów Skarbowych. Dalszą egzekucję już prowadzą organy administracji państwowej. Warto zaznaczyć, że w samym 2018 roku na drogę postępowania egzekucyjnego skierowano w sumie 900 tytułów wykonawczych wobec dłużników, podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego.

We wspomnianej gminie Mościsko ponoć wprowadzony rejestr się spisuje bardzo dobrze. A samo powiadomienie o ewentualnym wpisie do rejestru jest skuteczną formą zmobilizowania płatników do płacenia podatków w terminie. Czy podobnie będzie w gminie Krotoszyn? Na dzień dzisiejszy trudno ocenić wpływ na spłatę zobowiązań wysyłanych przez urząd zawiadomień o zagrożeniu ujawniania w rejestrze należności publicznoprawnych.

– Wprowadzają powyższe możliwości zakładaliśmy, że pierwszym etapem będzie informowanie podatników – dłużników o możliwości wpisania ich do rejestru należności publicznoprawnych. Drugim etapem, który rozpoczniemy zapewne – począwszy od przełomu III i IV kwartału – to będzie to już wpisany dłużników do systemu teleinformacyjnego, dlatego wynika działania tegoż systemu będziemy mogli oceniać dopiero w przyszłym roku – kończy burmistrz Franciszek Marszałek.

Dłużnicy zawsze mogą również dojść do porozumienia z gminą Krotoszyn i np. rozłożyć większe należności na raty lub też starać się o ulgę lub umorzenie. To już jednak zupełnie inna historia, której z pewnością również przyjrzymy się w najbliższym czasie na łamach naszego czasopisma.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)