Wydarzyło się 8 marca

Wydarzyło się 8 marca
Wydarzyło się 8 marca © Biblioteka Narodowa

Najważniejsze wydarzenia z 8 marca w historii Polski i świata.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

1910 – Dzień Kobiet. „Dzień Kobiet! Niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek!”. Skąd się wziąć zwyczaj świętowania szacunku dla płci pięknej? Historia sięga 1908 r., kiedy to 8 marca na ulice Nowego Jorku wyszło 15 tys. robotnic, walczących o prawo do godziwych zarobków i głosowania. Dwa lata później, dla upamiętnienia tego wiecu, ustanowiono Dzień Kobiet.

1948 – w Łodzi założono Wyższą Szkołę Filmową, tzw. „Filmówkę”

1953 r. – Przerwa "Tygodnika Powszechnego". Z powodu odmowy zamieszczenia na pierwszej stronie nekrologu zmarłego trzy dni wcześniej Józefa Stalina władze PRL zawiesiły wydawanie „Tygodnika Powszechnego”. W proponowanym redakcji tekście znalazło się m.in. sformułowanie, że dyktator był „najwybitniejszą postacią epoki”. Tygodnik, jako „katolickie pismo społeczno-kulturalne”, ukazywał się od 24 marca 1945 r. Członkowie pierwszej redakcji – ksiądz Jan Piwowarczyk, Jerzy Turowicz, Konstanty Turowski i Maria Czapska – zakładali, że pismo będzie apolityczne. Okazało się to niemożliwe, bo nowy ustrój – jak pisał Turowicz – „Upolitycznił całe życie”. Komuniści przekazali „Tygodnik” Stowarzyszeniu PAX, a zwrócili prawowitej redakcji dopiero w 1956 r., na fali odwilży.

1964 – w Katedrze Wawelskiej w Krakowie odbył się ingres arcybiskupi Karola Wojtyły
1971 – w Nowym Jorku odbył się bohaterski pojedynek stulecia – Joe Frazier pokonał Muhammada Alego
1984 – przestępca-uwodziciel Jerzy Kalibabka (pierwowzór bohatera serialu „Tulipan”) został skazany przez sąd na 15 lat więzienia i ponad milion złotych grzywny